Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 16 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Seracılık Nasıl Yapılır?

Seracılık Nasıl Yapılır?

Bir sera kurmak ve bu serayı başarı ile idare edebilmek için bilginizin olması gereken bir atkım konular vardır.  Yetiştireceğiniz ürüne karar vermeli ve bunun bakımını nasıl yapacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Seranızı inşa etmek ya da pazarlama ve satış gibi hususlar hakkında dahi bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Öğrenmiş olduğunuz bilgileriniz ile hem doğa için daha yararlı olabilir hem de elde ettiğiniz üründen maksimum verimi elde edebilirsiniz. Aklınıza gelebilecek birçok yerde sera kurabilirsiniz. Tohumlarınızın fili vermesini takip etmek size huzur verecektir ve bu da aslında seracılığın bir başka olumlamasıdır.

Seranız için dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır. Bu seradan en yüksek verimi elde etmek istiyorsanız yetiştireceğiniz ürüne önce karar vermelisiniz. Seracılık için tavsiyemiz büyük alanlara yapacağınız ter tür sebze veya meyve üreticiliği olabilir. İşe ilk etapta çok mahsul ile başlarsanız maddi anlamda işin altından kalkamayabilirsiniz. Her bitki için sulama sisteminin farklı olması gerekir bunun yanında ise yine her biri için farklı tarım aleti kullanmanız gerekebilecektir. Gölgeleme ekipmanları ile gübreleme ve serpinti gereksinimleri de hesaba katılması gereken bir diğer özelliklerdir.

Farklı bitkiler ile ayrı ayrı ilgilenip bunları satışa hazır hale getirmek ve satış zamanlarının farklı olması sizi hayli yoracaktır. Bitki yetiştiriciliği için gerekli olan teknik becerilerin ne kadarına sahip olduğunuz değerlendirmeniz gereken bir adımdır. Daha sonra ise sizin için kabul edilebilir olan kalite ve elde etmek istediğiniz kazançta önemli olan bir diğer durumdur. Üretim maliyetleri, bitki başına öngörülebilen satış fiyatı ile bitki başına harcamış olduğunuz giderlerin karşılaştırılması ki bu durumu yapmanızın nedeni zararda olup olmadığınızı hesap edebilmektir.

Seracılıkta Tohum Ekimi Nasıl Yapılmalıdır?

Ne yetiştireceğinize karar verdikten sonra satılık tarla edinmeniz gerekiyor. Büyük bir tarla almak yerine alacağınız küçük satılık tarla dahi işinizi görecektir.  Eğer tecrübesiz bir üretici iseniz tohumlarınızı bir saksıya ekebilmeniz mümkündür. Tohumların filizlenme süresi ise neme, sıcaklığa ve aldığı oksijen miktarına göre değişmektedir.

Gölgelik bir alanda bulunan tohum yatağı en ideal ısıyı sunmaktadır. Filizlerin fazlaca maruz kaldığı güneş ışığı onların solmalarına neden olabilecektir. Toprağınızı nemli tutmanız ve tahliyesini yapmanız halinde bitkilerinizin oksijen miktarı azalmayacaktır. Tohumların gömüleceği alanın derinliği boyutlara göre değişmektedir. Tohumlarınız şayet küçükse toprağın yüzeyine serpiştirebilir ve hafifçe bastırarak toprağa yerleştirebilirsiniz.

Seracılıkta Sulama Nasıl Yapılmalıdır?

Bitkilere nitelikli suların yeteri kadar verilmesi gerekmektedir. Eğer fazla kururlar ise büyümeleri duracaktır. Bunu önleyebilmek için ise yılda birkaç defa suyunuzun kalitesini ölçmeniz gerekmektedir. Bütün topraklar nemli olana kadar sulama yapmanız gerekmektedir. Her 10-15 günde bir ise suda çözünen gübre takviyesi de topraklara yapılması gereken 1bir diğer adımdır.

Şayet yetiştirdiğiniz bitkilere tohumdan başlıyorsanız filizlenmeye başladığı zaman onları mutlaka tarlaya nakletmeniz gerekmektedir. Yayılmanın ilk aşaması farklı nem ve ısı gereksinimlerini doğurmaktadır. Eğer bitkilerinize aşılama yapıyorsanız bunları kök salmaya elverişli bir ortama nakletmeniz gerekmektedir. Tercih edilen üreme yöntemleri satın alma veya var olan bitkilerden keserek yapılan aşılamadır.

Aşılama yöntemi ile yetişebilen bitkiler ise; domates, salatalık, üzüm asması, çiçeklerdir. Kesik yerlerin kök verebilmesi için ise hormon tuzu yahut nem düzenleyici spreyler önerebiliriz. Sizlerde edindiğiniz tarlalarınızda bu tarz bir yetiştirme yöntemini tercih ediyorsanız başta belirttiğimiz üzere ilk etapta tek tip yetiştirme yapmaktır. Şayet ben daha fazla ürün yetiştirip bunu satmak istiyorum diyorsanız da satılık tarım makineleri edinmeniz gerekmektedir. Zira çeşitli bitki üretimi yapmak istiyorsanız size elde bulunan aletler yetmeyecektir. Dilerseniz de bu aletler yerine satılık traktör de edinebilirsiniz. Emekleriniz ile birlikte kaliteli ve enfes ürünler yetiştirip satışlarınızı maksimum düzeyde sağlayabilmeniz dileği ile.

 

74 defa okundu

Leave a Reply