Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 10 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Seralarda Havalandırma Nasıl Olmalı?

Seralarda Havalandırma Nasıl Olmalı?

Bitkisel üretim için seralar kışın olduğu gibi yazında uygun çevre koşullarının sağlanması gerekir. Kışın ısıtılan seranın yazın bitkilerin yetişebileceği uygun çevre koşullarının sağlanabilmesi için sera sıcaklığının ve neminin belirli sınırlar arasında tutulması gerekir. Bu da seranın havalandırılması soğutulması ve gölgelendirilmesiyle sağlanabilir. Havalandırma seranın iç havasıyla dış havanın yer değiştirilmesidir. Sera içinde dışarıya göre oksijenle zengin karbondioksitçe fakir sera iç havasının dışarıdaki havayla yer değiştirilmesi için havalandırma yapılmalıdır. Böylece bitkilerin bitkisel üretim için gerekli karbondioksit sera içerisine girmiş olur. Sera içi sıcaklığının dengelenmesi yani fazla güneşlenmeyle ortaya çıkan yüksek ısının sera dışına atılabilmesi için de havalandırma yapılmalıdır. Böylece yüksek sıcaklığa neden olacak bitkisel üretimdeki yavaşlama ortadan kalkmış olur. Ayrıca sera içerisindeki oransal neminde dengelenmesi havalandırma ile sağlanır. Sera içinde fazla nem bitkilerde bazı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olduğu gibi bitkilerin terleme yapmasına da engel olur. Terlemesi duran bitki topraktan su ve besin maddesi alamadığı için gelişimi ve yaşam faaliyetleri aksar.

Seralardaki havalandırma sisteminin özelliklerini şöyle sıralayabiliriz.

  1. Havalandırma etkisi bitkiler üzerinde bir hava esintisi yaratmamalıdır.
  2. Hava hareketi bitkilerin üzerindeki boşlukta olmalıdır. Buna karşılık bitkilerin bulunduğu yerde yeterli bir hava değişimi sağlanmalıdır.
  3. Seraya giren taze hava doğrudan bitkilere çarpmamalıdır.
  4. Havalandırma elamanı sağlam ve su geçirmez olmalıdır.
  5. Böylece hava değişimi ile oluşacak ısı kaybının önüne geçilmiş olur. Havalandırıcılar su geçirmez olmalıdır ve havalandırma rüzgardan fırtınadan etkilenmemelidir.
  6. Havalandırma sistemi dış etkilerle açılıp kapanmamalıdır.
  7. Seraların havalandırılması sera yan duvarlarına ve çatılara yerleştirilen havalandırma açıklıklarıyla yapılır.
  8. Havalandırmada en etkili olan pencereler çatı pencereleridir..
50 defa okundu

Leave a Reply