Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 16 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Serbest Tarım Danışmanlığı Sistemi

Serbest Tarım Danışmanlığı Sistemi

Öncelikli olarak serbest tarım danışmanlığı sistemi nereden çıktı buna göz atmak gerekir. 2000′ li yılların başında Türkiye’den Avrupa’ya gönderilen ürünlerin içerisinde ilaç kalıntıları çıkması üzerine ziraat mühendislerinin üretimler aşamasında bir araya gelmedikleri düşüncesiyle hareketle yayım hizmetleri özelleştirilsin üretici ücret karşılığında bu hizmeti alabilsin diye bir model yaratalım buna da devlet öncülük etsin anlayışıyla bir tarım danışmanlığı yönetmeliği hazırlandı. yani kısacası yayım hizmetlerinin özelleştirilmesi diyebiliriz.

Bana sorarsanız doğru değildi. Çünkü bunun yapılabilmesi için alt yapının hazırlanması gerekirdir. Tarımsal yayım mutlaka devletin sorumluluğundadır ve üreticinin ihtiyaç duyduğu bilgi ve teknolojide devlet üreticisine aktarmak durumundadır. Hele ki Türkiye gibi üreticilerin ekonomik olarak çok gelişmedikleri örgütlülük açısından da baktığınızda Avrupa’dakilerden çok geride oldukları için bu sistemin üreticiyi ayakta tutması pek mümkün görülmüyor.

Bu sistem çalışabilir mi evet çalışabilirdi. Uygun araçlar ve uygun argümanlar kullanılmış olsaydı o zaman başarılı olabilirdi. 10 yıllık bir geçiş süreci olmalı ve bu süreç içerisinde üretici örgütlerinden ziraat odalarından, derneklerden ve şirketlerden üreticiye teknoloji aktarılmaya çalışılacak ve bu süre içerisinde devletin desteği kesilerek bizzat üreticinin bu desteği alması sağlanacaktır. Son 10 yılda kırsaldan 2 milyon kişinin göç ettiği düşünülürse ve yine 450 bine yakın çiftçinin çiftçiliği terk ettiği düşünülürse burada ters bir durum söz konusu olacaktır.

16 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply