Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Sürdürülebilir Tarım Uygulamaları Nelerdir?

Sürdürülebilir Tarım Uygulamaları Nelerdir?

Dünyada ve ülkemizde tarımın önemi gün geçtikçe daha da artmaktadır. Yeni yöntemler sayesinden insanlar tarım ürünlerinin yetiştirilmesinde seri üretime geçmiştir. Ancak kimi tarım ürünlerinin organik üretim dışında yapılması tepkilere yol açmıştır.

Tarım üretimi eskiden çok fazla desteklenmezken günümüzde tarım alanlarının azalması tarımsal ürüne olan ihtiyacın arması ve organik ürünlerin sağlık açıdan öneminin bilincine varılmasıyla tarım çok fazla destek görmeye başlamıştır. Özellikle ülkemizde ihracatın da önemli bir kısmını oluşturan tarım ürünlerine olan ilgili arttırmak için destekler çok artırılmıştır. Tarım ürünlerinin satışında izlenen politika da çok önemlidir. Ürünlerin yetiştirilmesi sonrasında kazanan çiftçiden çok aracı olunca tarım ürünü yetiştirmek cazip olmaktan çıkar. Bunun sürdürülebilir tarım politikaları izlemek doğru olur. Sürdürülebilir tarım dediğimizde aklımıza insanların ve tarım için ayrılan toprakların sağlığının gözetildiği tarım akla gelmelidir. Sürdürülebilir tarım yapan çiftçiler çok dikkatli olmak zorundadır. Tarım yaparken toprağa gerekli özeni göstermeli, suyu korumalı ve toprağın tüm bakımlarını zamanında yapmalıdır. Tohumların muhafaza edilmesi gerekmektedir. İnsanların sağlığı ön planda olmalı ve buna göre toprak seçimi yapılmalıdır.

Ürün yetiştirmede öncelikli amaç organik ürün olmalıdır. Sağlıklı gıda yetişmek için maalesef dünyada ve ülkemizde yeterince toprak yoktur. Yinede en büyük iş çiftçiye düşmektedir. Çiftçi toprağa bakmalı, geliştirmeli ve gereken özeni göstermelidir. Sürdürülebilir tarım sağlıklı gelecek nesiller yetiştirmek adına çok önemlidir.

26 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply