Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 15 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Sürdürülebilir Tarımın Avantajları

Sürdürülebilir Tarımın Avantajları

Dünyada ve ülkemizde tarımın önemi gün geçtikçe artmaktadır. Yanlış tarım politikaları yüzünden ülkemizde her gün tarım alanları ufalmaktadır. Tarım alanlarının yerini binalar almaktadır. Eskiden tarım ihraç eden ülkelerin başında yer alırken şimdi tarım ithal eder olduk. Özellikle büyük şehirlerdeki rant kavgası tarımın çok ufalmasına neden oldu.

Sağlıklı ve daha iyi bir hayat için sürdürülebilir tarım faaliyetleri çok önemlidir. Bu tarım faaliyetleri sadece kaliteli gıda için değil toprağın verimli kullanılması suyun israf edilmemesi ve çok kıymetli olan tohumların korunması için çok önemlidir. Sürdürülebilir yöntemler gelecek nesillere bırakılacak en önemli mirastır. Sürdürülebilir tarım politikası çiftçilere ürün yetiştirirken kimyasal madde ve gübre kullanmadan ürün yetiştirme olanağı sağlar. Bu uygulama için günlük hayatımızın ihtiyacı olan yeme ve içme için kullandığımız sağlıklı ürünler elde edilir. Sürdürülebilir tarım politikası gıda üretim maliyetini düşürür, suyun, toprağın kirliliğini de azaltmaktadır. Bu faaliyetler sayesinde insan sağlığı korunmuş olur, su daha az tüketildiği için kuraklık tehlikesi ortadan kalkar. İnsanların sağlığından daha önemli şey yoktur.

Bu tarım politikasıyla hiçbir şekilde kimyasal madde kullanılmaz böylelikle hem sağlıklı ürün hem de daha ekonomik üretim sağlanır. Sürdürülebilir tarım ile insanlar çok daha verimli topraklara sahip olur ve sonucunda başka şehirlere göç etmek zorunda kalmazlar. Toprağın verimli olması çiftçileri ve tarım toplumunun elini güçlendirir.

26 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply