Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 12 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Süt Fiyatlarındaki Artış Oyunu

Süt Fiyatlarındaki Artış Oyunu

Çiğ süt üretiminde fiyatlara baktığınızda bunun yaklaşık olarak 0,70 lere kadar indiğini göreceksiniz geçtiğimiz 20 aylık döneme bakınca marketlerdeki 25 lik zam artışının da neye istinaden yapıldığını anlamak oldukça zor oluyor. Son zamanlarda bu durumdan da rahatsızlığını belirten TZOB başkanı Şemsi Bayraktar, “Bu dönemde markette fiyatlar, sütte yüzde 11,5, yoğurtta yüzde 1,5, tereyağında yüzde 15,8, ayranda yüzde 19,8, dondurmada yüzde 15,4, peynirde ise yüzde 0,6 ile yüzde 25,4 arasında değişen oranlarda arttı. Sanayiciler, ürün satışlarından memnun olmadıklarını, stoklarının dolu olduğunu bildiriyorlar. Buna karşın hem üretim hem de market fiyatları artırıyor. Aklın yolu bir; satılamayan bir ürünün üretimi de market fiyatı da artmaz. Hesap ortada. Birileri halkımızı kandırmasın” dedi.

Evet elbetteki hepimiz sanayinin gelişmesine ve büyümesine karşı değiliz ancak onlar fabrikalarını her geçen gün katlarken süt üreticilerinin bu durumdan istifa edememesi bizi ağırdan yaralıyor. Bugün zarar eden a sayıda süt firması var bu zararın ise süt üretiminden kaynaklanmadığı apaçık ortada zararın nedeni ise plansız yatırımlar ve araştırmaları dolayısıyla bundan dolayı da zarar etmek gibi bir durumla karşı karşıyalar.

ÜRETİCİYE TAŞERON BELASI MUSALLAT OLDU!

Üreticilerin uzun zamandan beridir başlarının belası olan taşeron firmalar var. Piyasanın bu şekilde yükselmesine onların neden olduklarını da çok iyi biliyoruz. Piyasadaki süt fiyatlarının düşük algısı yaratılmasının büyük orandaki nedeni de bu taşeronlar. Elbette ki bizde bu kirli oyunu bozmak zorundayız.

40 defa okundu

Leave a Reply