Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 16 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Süt Sığırı Yetiştiriciliği Nasıl Olmalı

Süt Sığırı Yetiştiriciliği Nasıl Olmalı

Süt ile ilgili son 2 yıldaki verileri değerlendirdiğimizde durumların iyi olduğunu fiyatların artış göstermiş olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda beraberinde yetiştiricilerin geleceğe daha umutlu bir şekilde bakmasını sağladı. Ancak bu sene süt krizine henüz girmemiş olmamıza karşın girmek üzere olduğumuz da bir gerçektir. Çünkü sütün henüz artma mevsimlerinin başındayız. Mart ve Nisan aylarında sütte artış söz konusu olacak ancak bu günlerde baktığınız da süt fiyatlarında bir geriye çekme haberleri geliyor.

Öncelikle yakın zamana kadar bir siyasi belirsizlikler vardı ve seçimlerin yapılması gıda bakanının belirlenmesi ve bunun neticesinde de yavaş, yavaş taşların yerine oturup artık sektörün geleceğe umutla bakması gereken zamanlar mevcut diye düşünülüyordu fakat hiçte öyle olmadı.

Süte baktığınızda yaklaşık 20 aydır bir fiyat artışı olmadı bu artık olmadığı gibi süt fiyatlarında da şı anda bir gerileme söz konusu. Önümüzdeki aylarda beklentilere bakıldığında hiçte olumlu şeyler düşünülmüyor çünkü mevsimsellik nedeniyle sütte artış olacak bu artış neticesinde de fiyatlarda bir gerilemenin olacağı tahmin ediliyor. Bu da yetiştiricilerin korkmasına neden oluyor. Süt konusunda yapılabilecek olan makul düzeyde baktığınızda iki tane çözüm karşımıza çıkıyor. bunlardan birincisi yetiştiricilerin işleme işine girmiş olmaları şu an ki mevcut düzende süt yetiştiricileri süt işleme işine giremiyorlar giremedikleri gibi rakamlara baktığınız da çok az miktarda süt toplama örgütleri var halbuki gelişmiş ülkelere baktığınız da gerek süt toplamada olsun gerekse işleme konusunda % 100′ e varan oranlarda yetiştirme örgütlerinin bunun içerisinde olduğunu görüyoruz bununda faydalarını şu şekilde sayabiliriz kaliteli ve hijyenik bir dağılım. İkincisi ise devletin müdahale edebileceği bir sistem kurması gerekiyor.

106 defa okundu

Leave a Reply