Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 16 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Tarım alanlarında kimyasal gübre kullanımı

Tarım alanlarında kimyasal gübre kullanımı

 

Tarım alanlarında doğal gübre kullanımı öncellikli olmalıdır ancak yeterli doğal gübre bulunamadığı durumlarda kimyasal gübre kullanımı da olabilir. Kimi çiftçiler daha az maliyetli olduğunu düşündükleri için kimyasal gübre kullanmaktadır ancak kimyasal gübreler doğal gübrelerin yerini tutmaz.

Doğal gübreyle tarım ürünleri daha kaliteli ve daha sağlıklı olmaktadır. Kimyasal gübrelerin kısa sürede ürünlerinizin olgunlaşmasını sağlar ancak uzun sürede bu gübrenin kullanımı zararlıdır. Uzun vadede kimyasal gübre kullanımı toprağa zarar verir, suyu kirletir ve daha çok kimyasal madde kullanılması ihtiyacını ortaya çıkarır. Bu durum çiftçilere ve tarımla uğraşan kişilere uzun vadede daha maliyetli olur. Çiftçilerin almak istediği gübre çuvallarının üzerinde N-P-K harflerini çok sık görmek mümkündür. Bu harfler bitkiler ve topraklar için besleyici özelliğe sahip azot, fosfor, potasyum maddelerinin simgelerini temsil eder. Kimyasal gübrelerin için bu maddeleri çok sık görmek mümkündür. Bu maddeler tarım alanları etrafında yer alan akarsular, nehirler ve zemin sularının içine de karışmakta bizim kullandığımız suları da sağlıksız hale getirmektedir. Tarımla ilgili en büyük sorunlardan biriside çiftçilerin hayvan gübresi gibi organik gübre kullanımını bırakarak kimyasal gübre kullanımına geçmesidir.

Bu durumda toprağın sıkılaşmasına neden olur ve toprak hızla su kaybeder, böceklenir ve böylece uzun vadede verimsiz hale gelir. Tarlanızda kimyasal gübre kullanıyorsanız mutlaka organik gübrede kullanmanız gerekir.

53 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply