Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Tarım Sektöründe Çalışan Kadınlar

Tarım Sektöründe Çalışan Kadınlar

Genel olarak Türkiye’ de 26 milyon kişi çalışma hayatının içerisinde ve bunun yaklaşık 6 milyonu tarım sektöründe çalışıyor ama gelin görün ki 2 milyon 900 bin kadar bir sayı kadınlardan oluşmasına rağmen kadının adı hakikaten yok bu kabul edilebilecek bir şey değil tarım sektöründe kadın nasıl olmaz çünkü tarlalarda onların çalıştığını görüyoruz, çapayı onların salladığını görüyoruz, yani atın sırtında, eşeğin sırtında bütün üretimi kadınların yaptığını görüyoruz hiç bir kadını kahvehanelerde kahve içerken, tavla oynarken, okey çevirirken görmüyoruz.

Gerçekten üretimin büyük bir kısmı kadınların üzerinde olmasına rağmen sosyal güvence diye bir şeyden haberleri bile yok % 93′ ünden fazlasının sosyal bir güvencesi de bulunmuyor çok ciddi bir sorun ve kanayan yana bu halbuki kadınların gelecekleri için endişeleri var kaygıları var umutları var coşkuları ve yetenekleri var ama bütün bu yetenekleri kullanamadıkları bir ülkede yaşıyorlar ve üstelik ciddi bir üretim katkısı içerisindeler ve üstelik Türkiye kadınların ellerinin üstünde yükseliyor. Belki bunu fark etmiyoruz ama göç’ e karar veren ve göçten vazgeçirende kadın bir ailenin içindeki ev ekonomisinden tutunda Türkiye’nin bütün sosyal şartlarının en detay kadınlarına kadar kararları kadının ağzından çıkan cümle belirliyor. Çünkü aslında yönetici erkek gibi görünse de son kararı her zaman kadınlar veriyor. Ama haklarını teslim etmiyoruz.

Diyorum ya sosyal güvenceden bile mahrum yaşayan kadınların ülkesi burası. Bunun değişmesi Türkiye’min ilerlemesi ve daha uygar bir toplum haline gelmesi için kadınlara haklarını teslim etmek lazım.

22 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply