Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 12 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Tarım ve Hayvancılık desteklemelerinde köklü değişiklikleri yapıldı

Tarım ve Hayvancılık desteklemelerinde köklü değişiklikleri yapıldı

Bakanlar kurulu bu yıl yapılacak olan tarımsal desteklemelerde köklü değişikliklere gitti. 2016 Bakanlar Kurulu tarımsal destekleme kararnamesine göre hem tarımsal üretim hemde hayvansal üretim yapan çiftçilere yönelik yapılacak desteklemelerde birtakım değişiklikler yapıldı. En göze çarpan değişiklikler ise toprak analiz desteği tamamen kaldırılırken gübre ve mazot desteği birleştirildi.

Gübre ve mazot desteği

Geçtiğimiz yıllarda ürüne göre farklı olarak verilen gübre ve mazot desteği bu yıl yapılacak olan desteklemelerde birleştirilerek tek seferde verilecek. Bu birleşim sonucunda bazı ürünler için üreticiler geçen yıllara nazaran daha az destek alacaklar. Endüstri bitkiler ve yağlı tohum bitkileri yetiştiren üreticiler dönüm başına 7 lira 90 kuruş mazot, 8 lira 25 kuruş gübre ve 2.5 lira toprak analizi toplamda 18 lira 70 kuruş destek alabilirken bu yıl için üreticilerimiz toplamda 11 lira destek alabilecekler.

Damızlık yerine buzağı desteği verilecek

En bariz değişikliklerden biri olan damızlık desteğinin temel destek olarak kaldırılması oldu. Bunun yerine buzağı desteği temel destek olacak. Bu destekten yaralanabilmek için buzağının en az 4 aylık olması ve herhangi bir ölüm hali gerçekleşmemesi gerekiyor. Geçen yıllarda verilen damızlık sığırlar için hayvan başına 350 lira, manda için 400 lira, sütçü ırklar için ekstra 70 lira olan destek tamamen kaldırıldı. Bunun yerine kayıtlı aşıları tamamlanmak üzere en az 4 aylık buzağılar için 350 lira, soy kütüğüne kayıtlı buzağılar için 500 lira ayrıca döl kontrolünü tamamlamış boğaların buzağıları içinde ekstra 50 lira ödeme yapılacak.

Çoban desteği

Küçükbaş hayvancılık yapan yetiştiriciler için geçen yıllarda 300 başa kadar olan sürüler için ödenen 5.000 liralık çoban desteği bu yılda aynen uygulanacak. Ayrıca bu yıl 250 baş ve üzeri anaç hayvana sahip sürüler içinde yılda bir defaya mahsus 5.000 liralık çoban desteği verilecek.

47 defa okundu

Leave a Reply