Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 12 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Tarım Yapacak Olan Kişinin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Tarım Yapacak Olan Kişinin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

İlk verilecek tavsiye arazide kendisi çalışmayacaksa bu işe girmesin yani işinin başında durmak oldukça önemlidir. İkincisi ise muhakkak ve muhakkak 1 yıl boyunca başka çiftliklerde çalışsın neden bir yıl diyoruz tüm mevsimleri görsün tecrübe etsin. Genelde insanların yaptıkları şu oluyor.

Kafalarında bir arazi ve ürün modeli var ancak bu yanlış bir düşünce çünkü bir ürün üretirken bu ne üretirseniz üretin iyi ürettiğiniz zaman alıcısını mutlaka bulursunuz. Sizin dikkat etmeniz gereken konu o arazi tarıma elverişli mi değil mi? Sonra o arazide ne üretilir ona bakın yani kafanıza ürünü koyup ben mesela avokado üreteceğim diye yola çıkmayın karşınıza gelen araziye ve şansa güvenin ve en önemlisi o arazinin 12 ayını görüp ona göre yatırım yapın. Su tutuyor mu kışın rüzgar nereden esiyor bunlar ciddi konular.

Hele hele ağaç dikimi yapacaksanız çok ciddi üzerinde düşünülecek aceleye getirilmeyecek bir konu çünkü ağacı söküp yerini değiştiremezsiniz eğer siz en soğuk bölgeye en yağış alan noktaya tarımı başlatırsanız bir sıfır yenik başlayacaksınızdır. Onun için arazinin iyi tanınması ve kurgulanması lazım. Bütün bunların hepsi de belirli bir süreçtir yani sabredin bekleyin başka çiftliklerde çalışın riskleri görün iş gücünü görün bir de şehirden göç edenler için uyarı olsun yerleşeceğiniz bölgeyi iyi tanıyın. Üretmek istediğiniz ürün eğer nihai ürün değilse işlenmesi gerekiyorsa örneğin zeytinciliğe başladınız bölgede fabrika varmı bunu araştırın.

12 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply