Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 12 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Ağaçlarda Uzun Antenli Teke Böceği Tehlikesi

Ağaçlarda Uzun Antenli Teke Böceği Tehlikesi

İstanbul’ luların son zamanlardaki en büyük kâbuslarından bir tanesi de uzun Antenli Teke Böceği oldu. Bu kötü haber nedeniyle de İstanbul’ un çeşitli bölgelerinde yaklaşık olarak 1300 kadar ağacın kesilmesi planlanıyor.

Antenli Teke Böceği uzak doğu ülkelerinde sıklıkla görülür ve bu görüldüğü bölgede ise ağaçların adeta kanseri olarak bilinmektedir. Hangi ağaçta görülüyorsa o ağacı oldukça hızlı bir şekilde kurutup ölümüne neden oluyor. Tahminen böcek ülkemize kereste ticareti sırasında geldiği düşünülüyor. Bu tehlikeli olan böceğe karşıda İstanbul büyükşehir belediyesi ekipleri alarma geçmiş durumda bu yüzdende 1300 ağaç kesilecek. Böceğin aslında ülkemizde yeni olarak görülmediği biliniyor ilk kez 2014 yılının haziran ayında Fatih ve Zeytinburnu’nda ortaya çıkmıştır. O zaman ise yaklaşık olarak 2 km’ lik bir alan karantina altına alınmıştı.

Virüs gibi hızlı yayılıyor !!!

Böceğin özelliği kış aylarında ağaçlarda bir larva olarak yerleşiyor. Yumurta bırakma dönemi ise ağustos ayını buluyor.  Yumurtadan çıktıktan sonra da yeniden ağacın gövde bölümüne yerleşip burada kalıyor daha sonra ise ağaçtan ağaca adeta bir virüs gibi yayılarak milyonlarca ağacın ölümüne neden olabiliyor. Son olarak görülen bölgelerdeki alanlar karantinaya alınarak buraların ilaçlanması sağlanmış oldu.

Böcek en çok akçaağaç, atkestanesi, kızılağaç, kızılcık, fındık, dağ muşmulası, huş, alıç, kayın, elma, dut, çınar, kavak, kiraz, armut, söğüt ağacı, gül,gibi ağaçlara zarar veriyor.  Böceğin şekline gelecek olursak bilmeyenler için belirtelim siyah renkte uzun antenlere sahip, üzerinde beyaz lekeler bulunan 25-35 mm uzunluğunda.

60 defa okundu

Leave a Reply