Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 19 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Çiftçi Ve Gençlere Faizsiz Kredi

Çiftçi Ve Gençlere Faizsiz Kredi

Yeni hükümetin vaatleri arasında bir çok konu bulunuyordu ve geçtiğimiz günlerde hükümet bununla ilgili geçtiğimiz haftalarda ise 2016 reform paketi adı altında bir paket açıkladı bu pakete baktığınız zamanda esnaftan tutunda çiftçilere hatta gençlere kadar bir çok düzenlemeler yer alıyordu bu paketin bir kısmı 3 ay içerisinde bir kısmı 6 ay içerisinde bir kısmı da bir yıla yayılarak hayata geçiyor. Bu konuda ilk haber ise maliye bakanı Mehmet Şimşek’ ten geldi. Şimşek yaptığı açıklamada direkt olarak gençleri ilgilendiren bir tasarı hakkında bilgi verdi ve bu tasarının da başbakanlığa taslak olarak gönderildiğini söyledi.

Hükümet vaatlerini bir hafta içerisinde hemen yürürlüğe koyuyor olması esnafı ve çiftçiyi de aynı oranda sevindirdi. Çünkü bu paket sayesinde çiftçilere 100 bin TL’ ye kadar kredi ön görülüyor. Kredi ilk etapta 30 bin sonra 50 bin ve 100 bin şeklinde netleştiriliyor. Çiftçilere yapılan bu düzenlemelerle amaçlanan ise yeni makinalar veya ekipmanlar alarak onların demirbaşlarının güncellemesini sağlamak.

Bu durum beraberinde elbette ki hammadde ve döner sermaye ihtiyacının karşılanması demek oluyor.  gençlere yönelik güzel yönü ise 30 bin TL’ ye kadar faizsiz kredi veriliyor olması bu sayede gençler direk olarak üretimin içerisine katılabilecek ve onlara sermaye artışı konusunda büyük avantajlar sunacaktır. Fakat hükümetin bu noktada faizsiz kredi konusunda bir ön şartı var. Ön şartı ise şu şekilde krediyi başvuracak kişinin 1 aralık sonrasına kalacak bir kredilerinin olmaması gerekiyor.

Aslında bu tarz reform paketi tüm partilerin ortak vaatleri arasında yer alıyordu ancak bunun gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceği konusunda bir sıkıntı vardı ve bu açıklanan paketin yürürlüğe giriyor olması üreticilerin de elini rahatlatan bir konu oldu.

33 defa okundu

Leave a Reply