Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 15 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Tarımda Arıcılığın Püf Noktaları

Tarımda Arıcılığın Püf Noktaları

Arıcılıkla uğraşan herkes arıcılık hakkında pek çok bilgiye sahiptir. Burada önemli olan ufak tefek bilgilerle ufak ayrıntılarla insanları bilgilendirmek ve işlerinde daha başarılı olabilmelerini sağlamaktır. İnsanlar bu konuda her ne kadar çok şeyi bildiklerini iddia etseler de öğrenecekleri tek bir ufak ayrıntı bile daha güzel sonuçlar elde etmelerini sağlayacaktır.

arıcılık

Arıcılığa yeni başlayacaklar için birkaç uyarı yapacak olursak öncelikle bu işe başlamadan önce en önemli husus olan arı sokmasına karşı bir alerji durumunun olup olmadığı iyi bilinmelidir. Ki bu oldukça önemli bu noktadır. Hayatı boyunca hiç arı sokması yaşamamış bir insan birden arı soktuğunda alerjisi çıkabilir ve hayatını dahi kaybedebilir.

Bunun için gerekli testlerini yaptırdıktan sonra bu işe başlaması en önemli noktalardan bir tanesidir. Arıcılık için gerekli tüm malzemelerin alınması ve her şeyin kuralına uygun yapılması hem insan sağlığı hem de yapılan işin kalitesi açısından oldukça önemlidir. Arıcılıkta çalışmadan önce mutlaka körükle birlikte kovana yaklaşıp giriş ve çıkış deliklerinden kovana arıyı sakinleştirmek adına duman vermek gerekmektedir.

Ayrıca kovanların yaz aylarında özellikle havanın en sıcak olduğu temmuz ve ağustos aylarında çok sıcaklardan korumak için kovanların bulunduğu yerin günü en fazla 4-5 saatinde güneş ışığını direk alan yerde olması önemlidir. Kışın da aşırı soğuklardan korunabilecek yer de bulunması gerekmektedir. Arıcılıkta en önemli güneş sabah güneşidir ki bu güneşi mutlaka görecek şekilde koyulacak yerler belirlenmelidir.

Arının cinsi

Arının cinsi yüksek verim alınmasını etkileyen en önemli faktörlerden birisidir.Çalışkan, iyi huylu, doğurgan ve kolayca oğula meyletmeyen bir cinsle çalışılmalıdır.Bölgenize uyum sağlayan arı cinsi kullanmalısınız. Kovanını sürekli güçlü tutmak isteyen arıcı, genç ana arı ile çalışmak zorundadır. Bir ana arının en verimli olduğu süre 2 yıldır.Yaşlı ana arılar oğul çıkarmaya daha fazla eğilimlidirler.

Oğul çıkartmamak

arıcılık

Arazide nektarın çok olduğu mevsimlerde arı kolonisi hızla çoğalır ve oğul çıkarma eğilimine girer. Her oğul çıkışı kolonideki işçi sayısının ve kovana getirilen bal miktarının azalması demektir. Arı kolonisinin en çok bal toplayabileceği mevsimde oğula çalışması yıllık bal verimini düşürür.Standart kovanlar yılların tecrübeleri sonucunda geliştirilmiş arı kolonisinin en iyi şekilde çoğalıp,bal toplayabileceği biçimde dizayn edilmişlerdir.

O yüzden kovan ve çerçevelerin ölçü standartlarına kesinlikle uyulmalıdır. Ayrıca çerçevelere suni petek takılmalıdır.1 kilo petek yapabilmek için bir koloni 10 günlük bir çalışma süresi harcamak zorundadır. Bu da bal depolama işinin aksatılması anlamına gelir.Arı kovanlarında koloniyi bitirip tüketen mevcudu azaltan ve kovanı da söndüren bir dış parazit olan var olanın kovanda olup olmadığı tespit edilmeli,Tarım bakanlığın izin verdiği ilaçlarla senede bir kere değiştirmek üzere mücadele edilmelidir.

 

172 defa okundu
Sonraki Yazı

This is the most recent story.

Leave a Reply