Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Tarımda Biyolojik Mücadele Nedir?

Tarımda Biyolojik Mücadele Nedir?

Özellikle biyolojik mücadele gelişmiş ülkelerin tarım alanlarında çok yaygın olarak kullanılan bir deyim. Böcekler insanlar arasında korkulacak tiksinilecek iğrenç canlılar olarak düşünülür ancak olay biraz daha farklı. Böcekler dünyayı döndüren canlılar diyoruz. Neden bu şekilde diyoruz derseniz kısaca bir iki özelliklerinden bahsedelim. Bugün böcek yoksa o keyifle yediğimiz sebzeler yok meyveler yok çünkü yozlaşmaya müthiş katkıları var. Yine biliyoruz ki böcekler mineral madde transformasyonları için çok, çok etkili. Yani canlılar öldükten sonra ayrıştırıyorlar.bunun gibi yüzlerce etkisi var diyebilirim. Ama halkımız bunu bilmediği için böcekler iğrenilecek canlılar olarak görülüyor. Kısaca böceğe 6 bacaklı canlı diyebiliriz. Tüm 6 bacaklı canlılar böcektir buradan bu mesajı verebiliriz.

Biyolojik Mücadele Nedir?  Nasıl Katkılar Sağlıyor?

Bir nüfus var ve bunun beslenmesi gerekiyor. Yani ister üretici olalım ister tüketici olalım mutlaka beslenmemiz gerekiyor. Tabi tarımda üretim yaparken bazen bu zararlı böcekler zaman, zaman popülâsyonu artıyor ve ciddi zarar yapıyor burada bir problem yok mutlaka bu böceklerle mücadele etmemiz gerekiyor. Ancak problem şu mücadeyi nasıl yapıyoruz. Halkımız genellikle mücadele denilince tarım ilaçlarının kullanıldığı kimyasal mücadeleyi tercih ediyor bu da bir çok sorunu birlikte getiriyor.

Siz sürekli olarak ve bilinçsizce ilaç kullanırsanız bir kere çevre kirleniyor çevrede hedef alınmayan organizmalarda ölüyor. Çünkü bu böceklerin zararları ve zararsızları var bunlar öldükleri için sürekli ilaç kullanmak gerekiyor.

39 defa okundu

Leave a Reply