Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Tarımda Coğrafi İşaret

Tarımda Coğrafi İşaret

Rusya ile tarihin en derin krizlerinden birisi patlak verdi ve ihracatımız birden durdu. Uçağı düşürülen Rusya’nın kararı kesindi. Türkiye’den meyve sebze almayacaktı. Türkiye’nin yıllık ortalama 4 milyon ton civarında turunçgil üretimi var bu üretimin yarısı ihraç ediliyor. En büyük pazarımız ise Rusya onun içinde Rusya’ ya yaklaşık olarak 500 milyon dolarlık narenciye ihracatı üreticilerimiz için hayati önemde şu andaki bu gerginlik nedeniyle de Rusya’ya gitmesi gereken ama gümrüklerde bekletilen 1. Kalite meyvenin ırak veya iç piyasaya gitmesinin maliyeti bile karşılamadığı söyleniyor. O zaman bizde başka pazar buluruz yapmamız gereken de zaten o ama nasıl.

Öncelikle Suriye büyük bir savaşta dolayısıyla Suriye üzerinden Ortadoğu ülkelerine giden ihracatta çok büyük bir azalma var ve Rusya ile olan ilişkilerimiz siyasetende bozulduğu için dolayısıyla orayla da anlaşamıyoruz. İşte komşularla ilişkiler o kadar önemli bir konu ki bunu ihracat rakamlarında çok iyi görebiliyoruz. Biz tarımı nitelikli yaparsak coğrafi işaretlerinde ne demek olduğunu anlayabiliriz. Yani buradaki mandalina bu bölgeye ait ise ve sadece bu bölgede en kalitelisi yetişiyorsa bu bölgenin insanı birlikleri, kooperatifleri sahip çıkmak zorunda ve coğrafi işaret alacak çünkü ancak bu şekilde ürünün katma değeri yükselebiliyor. Biz bu güne kadar tarımdan ürettiğimiz hiç bir şeyi çok fazla önemsemedik bizim için topraktan çıkan bir şeydi. Eğer ki coğrafi işaret tescili alınmış olsaydı o zaman Türkiye’nin dışarıda Antep baklavası dışında bir çok ürünü olurdu.

Şimdi soruyorum eğer ki bu ürünlerin tescilini yaptırsak Rusya tehdit edebilir mi? Diyelim ki etti. Türkiye alternatif bir pazar sıkıntısı çeker mi.

22 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply