Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 12 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Tarımda Dikim Çukurlarının Hazırlanması

Tarımda Dikim Çukurlarının Hazırlanması

Tarım alanlarından dikim çukurlarının çok büyük ve önemli bir yer vardır. Dikim çukurları yağmur sularını biriktirir ve yılın en kurak zamanlarında bile ürünlerin yetişmesine katkı sağlar. Çiftçilerin ellerinde bulundurdukları ürünleri bu çukurlara ekmeleri bu su kaynaklarından çok iyi şekilde yararlanmalarını sağlar. Özellikle çok su isteyen ürünlerin dikim çukurlarına ekebilirsiniz.

 

Dikim çukurlarları yamaç şeklinde oluşturulursa daha faydalı olurlar. Yamacın dibinde çok su ihtiyacı olan ürünler yetiştirilirken yamacın yüksek kesimlerinde de daha az suya ihtiyacı olan ürünlerin yetiştirilmesinde fayda vardır. İlk yıl açılan çukurların üzerinden bir yıl geçtikten sonra bu çukurların yanına yenilerini açın bu şekilde tüm tarla daha verimli kullanılacaktır. Tarlanın etrafına taş duvarların örülmesi tarlanızı erozyona karşı korur ve muhafaza eder. Tarla çevresine kurulan taş duvarlar arazi içersindeki su akıntısını yavaşlatır ve toprak tarafından suyun daha geç emilmesini sağlar bu şekilde su daha çok tutulmuş olur. Tarla etrafından duvarlar toprağın rüzgar ve suyla aşılmasını da engeller. Çok basit bir yöntem gibi gözükse de çok fazla faydası vardır.

 

Bunlardan bir tanesi de tarlanızda kullandığınız kompost ya da gübreyi tutar ve ürünlerinizi gübrelendirir. Tarlanız etrafında hendekler oluştuğunda çiftçiler genellikle buraları taşlarla ya da odunlarla doldurur bunların yerine duvar örmeniz tarlanız için çok daha faydalı olacaktır. Bu yöntem ülkemizde son zamanlar gelişmeye başlamıştır.

 

 

20 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply