Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 19 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Tarımda Makineleşme Önemi Nedir?

Tarımda Makineleşme Önemi Nedir?

Tarımda büyük bir devrim olarak görülen makineleşme teknolojiden alınan destek ile tarım aletlerine geçilmesi ile büyük bir gelişme ve ilerleme kaydetmiştir. Eski zamanlarda insanlar büyük bir zamanını tarlalarda geçirmekte idi.

Bu tarla da geçirilen süre nedeni ile de ne kendilerine ne de diğer aile üyelerine yeteri ve gerektiği zaman ayıramamakta idiler. Fakat tarım aletlerine geçiş ile birlikte insanlar zamanlarını daha etkili ve verimli bir şekilde kullanmaya başlamışlardır. İnsan gücü ile ancak sınırlı alanlarda tarım yapılabilirken Tarımda makineleşmeye geçilmesi ile birlikte insan gücünün erişemediği düzeyde tarla işleri yapılmaya başlanmıştır. Sizlerde satılık tarım makinaları edinmek istiyorsanız sitemzide detaylı bşir arama yapabilir ve tarlanız için maksimum verimi elde edebilirsiniz.

Tarım topraklarının sürülmesi ve gübrelenmesi ile sulama işlemlerinin yapılması o topraklardan elde edeceğiniz mahsulün kalitesinde bir artış yaşatacak bunun yanında ise toprağın sürülmesi ile havalandırılması sağlanacağından topraklarında verimi artacaktır.

Tarım, insanların topluluk halinde yaşamasında büyük bir rol üstlenmiştir. Sanayi devriminde tarım insanlığın büyük bir çoğunun temel geçim kaynağı olmuştur. Fakat günümüzde ki tarım teknolojiye dayalı olarak yapıldığından dolayı etkileri ve verimi oldukça yüksektir. Özellikle 20. yy da Haber-Bosch işlemine göre amonyum nitrat karıştırılan tezekler elde edilmiştir. Bu tezekler ile ise ilk yapay gübreler elde edilmiştir. Günümüzde yetiştirilen tarım ürünleri arasında pirinç, mısır ve buğday yer almaktadır.

Tarımsal Mekanizasyon Nedir?

Tarımsal alanı geliştirerek her türlü tarımsal üretimi yapmak ve tarımsal ürünlerin değerlendirilmesi işlemlerini yerine getirmek amacı ile kullanılan her türlü enerji kaynağı ile araç ve gereçlerin kullanılması gibi konuları içermektedir.

Faydalar nelerdir?

Tarımsal mekanizasyonun bir takım faydaları bulunmaktadır. Bu faydalar siz gerçekleştireceğiniz tarımda büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bu faydalar ise;

  • Üretimi mümkün olduğunca doğa koşullarına bağlı olarak yapmamak size tarım konusunda destek olmaktadır.

  • Kırsal kesimdeki çalışma koşullarını daha güvenli bir hale getirmek
  • Gecikmelerden kaynaklanan ürün kayıplarını önlemek
  • Üretimde yeni teknolojilerin kullanımını sağlamak ve bu teknolojilerin kullanımı ile mahsulden maksimum faydayı elde etmektir.

Sizlerde mahsulünüzden maksimum verimi edinmek ve tarlalarda fazla zaman harcamak istemiyorsanız satılık tarım makinaları edinmeniz gerekmektedir.

 

123 defa okundu

Leave a Reply