Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Tarımda Saman İthalatı

Tarımda Saman İthalatı

Saman ithalatı ağırlıklı olarak Bulgaristan’dan yapılıyor. Türkiye’deki saman piyasasını yakından izleyen Bulgar saman üreticileri tonu 40 dolar civarında olan samanı, Türkiye’nin yoğun talebi ile 60 doların üzerine çıkardı. Bulgaristan’da kalitesine göre 50 ile 65 dolara alınan samanın tonu Türkiye’ye maliyeti 110-120 dolara geliyor.

saman

Türkiye ilk kez 2012 yılında saman ithal etmiştir. İthal cenneti olan ülkemizin belki de son üreteceği üründü arpa, buğday ve çavdar atığı saman. Bazen tarlada yakılan bazen de çürümeye terk ettiğimiz samanı ithal ettik. Tarım Türkiye için olmazsa olmaz bir sektör.

Hayvancılık sektörü temsilcileri, saman üretiminin azalması, bazı tüccarların stok yapması nedeniyle saman fiyatının sezon başında 25 kuruştan 50-60 kuruşa kadar çıktığını kış aylarında 1 liraya yaklaşacağını bu nedenle ithalatın kaçınılmaz olduğunu iddia ediyor.

Saman fiyatı neden artıyor

Türkiye’de özellikle saman üretiminin yoğun olduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesinde buğday ve arpa tohumunda değişikliğe gidildi. Yüksek dana verimi olan ama sapı kısa çeşitler ekildi. Ayrıca yine bu bölgede biçerdöverler yüksek biçim, yani danaya yönelik biçim yaptıkları için sap anız olarak tarlada kaldı ve saman verimi düştü.

saman

Samanın az olduğunu gören tüccarlar fiyatın artacağını düşünerek stok yapmaya başladı. Biz, sipariş veriyoruz, sözleşme yapıyoruz. Fakat saman göndermiyorlar. Bu nedenle ihtiyacımızı karşılamak ve fiyat artışını önlemek amacıyla ithalat yapmaya karar verdik. Çünkü önlem alınmazsa kış aylarında saman fiyatı 700 liranın üzerine çıkar.

İthalat için gerekli belgeler

samanlık

Sap, saman ve otun ülkemize girişi Artvin, Edirne, Hatay, İzmir, Kocaeli, Mersin, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Zonguldak, Iğdır, Ardahan,Ağrı, Van, Ordu, Antalya ve Balıkesir ili gümrükleri arasında yapılmaktadır.

  • ​​​Veteriner Sağlık Sertifikası
  • Ürünün geldiği bölgede en az 12 ay boyunca Şap Hastalığı görülmemiş ve teyit edilmiş olacak.
  • Bitki Sağlık Sertifikası
  • Veteriner Giriş Belgesi
  • İthalat Beyannamesi
  • Fatura
  • Taşıma veya Yükleme Belgesi
  • İthalatçı firmaya ait dosya

İthalat işlemi bu illerde tamamlanacak, başka illere transit sağlanmayacak. Bu ithalatla piyasaya bir nevi müdahale edilerek fiyat artışlarının yükselmesinin önüne geçilmektedir.

100 defa okundu

Leave a Reply