Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 12 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Tarımda Su Kullanımın Önemi

Tarımda Su Kullanımın Önemi

 

Tarlada ürün yetiştirmede suyun önemi çok fazladır. Tarla bakımı kadar su olanaklarının değerlendirilmesi mevcut suyun en iyi şekilde kullanılması da çok önemidir. Bu konuda en önemli görev çiftçilere düşüyor.

Su olanaklarınız çok varsa ya da bol su kaynaklarına sahipseniz yine de verimli kullanarak her türlü ürün yetiştirmeniz mümkündür ancak su kaynaklarınız kısıtlıysa her ürünü yetiştirmeye çalışmanız mümkün olmaz öncellikle toprağın yapısını araştırarak neler yetiştirilebileceğini öğrenmeniz gerekir sonrada toprağın yapısına göre sadece yağışlı mevsimlerde suya ihtiyaç duyan ürünleri yetiştirmeniz gerekir. Bunların yanında suyu toprakta tutmakta çok yarar vardır. Toprak içersinde suyu tutmak için malç ya da yeşil gübre ile toprağı karıştırmanız gerekir. Tarla içersinde yapacağınız kontur bariyerlerde suyun tutulmasına yardımcı olur. Tarlada su tutmak için başka yöntemlerde mevcuttur. Bunların başında damla sulama sistemi gelir bu sayede kaynaklarınızı çok verimli bir şekilde kullanmış olursunuz. Damla sulama sistemini kurmak son derece basittir ve fazla bir maliyeti yoktur. Damal sulama sistemini toprağın altına ya da üstüne yerleştirilen borularla yapabilirsiniz.

Yukarıdan toprağa su salma sistemi sayesinde hem çok az su ile yüksek verim sağlanır hem de toprağın zarar görmesi engellenmiş olur. Güneş toprağın su kaybına neden olur bu yüzden tarla içersinde gölge yapan ağaçlar dikmet bitkileri ve toprağı güneşten korur su tutulmasına yardımcı olur.

 

 

39 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply