Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Tarımda Su Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

Tarımda Su Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

Ülkemizde hali hazırda kullanılıyor olan suyun yaklaşık % 75-80’i sulama da kullanılmaktadır. Kullanılan bu sular içinde ise en çok su israfı yüzeysel sulama da yapılmaktadır. Yüzeysel sulama yerine damla sulama veya yağmurlama yöntemini tercih etmesi gereken çiftçiler ve üreticiler bu sayede hem toprak ve ürünlerini daha kaliteli hale getirmiş olacak hem de su israfının önüne geçerek tasarruf yapacak bunun ile birlikte de ceplerinden boşa para çıkmasına mani olacaktır.

Üretici ve çiftçilerin suları gelişigüzel ve henüz bilinçlenmeden kullandıkları takdirde hem doğal kaynağımız olan suyun kıtlaşmasına neden olacak hem de kendi keselerine zarar vereceklerdir. Bilinçsiz su tüketimi ile birlikte her yıl binlerce dekarlık arazi topraklarından verim alınamadığından bu araziler kullanılamaz hale gelmektedir. Bu şekilde de verim kayıpları yaşanmıştır. Sizler tarlanızı satılığa çıkarmak isteyebilir ya da bir satılık tarla edinebilirsiniz.

Çiftçilerin yapmış olduğu bilinçsiz sulama ile birlikte bir anda verilen aşırı su ile çoraklaşma, toprak erozyonu ve taban suyu yükselmesi gibi birçok çevresel sorun olmaktadır. Su kaynaklarının sürdürülebilirliği fiziksel, sosyal, ekolojik ve ekonomik bir kavramdır. bir su kaynakları sisteminin gelecek nesillerin su tüketimini tehlikeye atmadan, şuan da var olan toplumun ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilmeleri hizmetini sürdürülebilir su kaynakları yönetimi karşılamaktadır. Bu sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi için ise bazı hususların dikkate alınması gerekmektedir. Bu hususlar ise; Su israfının önlenerek suyun koruması ile suyun kalitesinin artırılması, sulama sistemlerinin etkinliğinin artırılması, yeraltı suyu çekimlerinin sınırlandırılması gibi nedenlerdir.

Yağmurlama Yöntemi ile Sulama

Yağmurlama yöntemi, ile sulama yapılırken sular, kapalı borularda biriktirilerek yağmur şeklinde sulaması yapılır. Yağmur şeklinde su verdirilen bu yöntem ile sular topraklara oradan da bitki köklerine derinlemesine işlemektedir. Yağmur ile sulama yöntemi farklı şekillerde yapılabilmektedir.

  • Klasik yağmurlama sistemi
  • Tamburlu yağmurlama sulama sistemi
  • Merkezi hareketli yağmurlama sistemi
  • Doğrusal hareketli yağmurlama sistemi

Ağaç altı mikro yağmurlama; Damla yöntemi ile yeterli miktarda ıslatmanın sağlanamayacağı koşullarda meyvelerin sulanması için kullanılır. Sistemin unsurları damla sulama ile aynıdır. Onlardan tek farkı ise burada her ağacın altında bu ıslatmayı sağlayan mekanizmanın var olmasıdır. Sizlerde edineceğiniz veya hali hazırda elinizde bulunuyor olan tarlanız için bu tür bir sistem edinebilirsiniz. Tarlanız ve ürünlerinizin kalitesi için edineceğiniz satılık tarım makineleri ile sizlerde mahsüllerinizi koruma altına alacaksınız.

Damla Sulama

Damla sulama yöntemi diğer yöntemlere nazaran daha fazla su tasarrufu sağlayan bu şekilde daha fazla verim ve üründe kalite sağlayan bir sulama yöntemidir. Damla sulama sistemi ile gübrenin sulama suyu ile birlikte kullanılmasına olanak sağlayan, daha az enerji harcayan ve diğer yöntemlerin başarıya ulaşamadığı zamanlarda hayli etkili olan bir yöntemdir. Damla sulama sisteminin bir takım önemli unsurları bulunmaktadır. Bu olanakların diğer yöntemlere göre daha üstün olduğu söylenmektedir.

  • Tüm toprak yüzeyi  ıslatılmadığından daha az su kullanılmaktadır. Sulanan alanın her yerine eşit su dağıldığından derine sızma ve su kaybı olmamasından dolayı arazi de tarımsal işlemler daha kolay yapılabilmektedir.
  • Hastalıklar ve yabancı otlar ile mücadele daha kolay olacak,
  • Sıklıkla fakat az miktarda su verildiğinden dolayı tasarrufta artacak verimde artacaktır.
  • Çok düşük kapasiteli sulardan dahi yararlanılabilmektedir.
  • Gübrelerin suda eritilerek verilmesi ile birlikte gübre etkisini daha iyi gösterecektir.
  • Ürünlerin yetişme süresi aynı olacaktır ve erken hasat durumu olabilmektedir.

Sizlerde satın aldığınız topraklarda maksimum verimi elde etmek istiyorsanız satılık tarla alır almaz bu sulama sistemlerini döşetmeniz gerekmektedir. Bu sistem başta size masraflı geliyor olsa da zaman içinde fark edeceksiniz ki etmiş olduğunuz tasarruflar bu sistemin parasını kısa sürede içinde çıkaracaktır.

66 defa okundu

Leave a Reply