Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 18 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Tarımda Sulamanın Önemi Nedir?

Tarımda Sulamanın Önemi Nedir?

Gelecek nesillerin yaşamını tehdit altında bırakan su kullanımındaki bilinçsizlik dünyanın geleceği için ciddi sorunları arasında sayılmaktadır. Su kullanımındaki bilinçsizlik ve sanki hiç tükenmeyecekmiş gibi kullanma ileri ki yaşamı tehdit etmekte ve bu denli kullanım ile ilerde susuz kalma sorunu ile mücadele içinde kalabilirsiniz. Bu neden ile gerek tarla, bahçe işlerinde gerek ise günlük kullanımlarda su tüketimine özen göstermeniz gerekmektedir.

Su ile su kaynaklarını muhafaza ederek bilinçli bir sulama yapan ve suyu bilinçli kullanan toplumlara bakıldığında dünyada hem gıda hem de tarımda yerlerini sağlamlaştırdığı görülmektedir.

Tarlada ürün yetiştirmede suyun önemi ve sulama siteminin seçimi, tarla bakımı kadar su imkânlarının değerlendirilmesi ve mevcut suyun en iyi şekilde kullanılması da son derece önem arz etmektedir. Bu konuda ise en önemli görev çiftçiler ile üreticilere düşmektedir. Bu neden ile çiftçilerin de sulama eğitimini alması gerekmektedir.

Tarımda Sulama Nedir?

Tarımda sulama yağışlar ile karşılanamayan ve bitkinin ihtiyaç duyduğu suyun toprakta bitkinin kök bölgesine gereken miktar ve zamanda verilmesidir. Ülkemizin birçok bölgesi yarı kurak ve kurak iklim kuşağında yer aldığından bu kurak tarım alanlarında bitkilerin yetişme döneminde doğal yağışların yetersiz geldiği durumlarda yüksek verim ile kalite elde edilebilmesi için tarımsal sulamanın yapılması gerekmektedir.

Tarımsal üretimde sulamada ki ilk kural tarla başına kadar getirilmiş suyun, en az kayıp ile bütün tarlaya eşit bir şekilde yayılmasını sağlamaktır. Gelişen teknoloji ile birlikte sulama için birçok sistem kullanılabilmektedir. Bu sistemlerden birinin seçilmesi ile birlikte tarlanın tasfiyesinin düzgün olup olmamasına, yetiştirilen mahsulün cinsine, toprağın ise hem fiziksel hem de kimyasal özelliklerine, oransal nem ile rüzgâr ve sıcaklığa göre değişiklik göstermektedir.

Tarımda Sulamanın Faydaları Nelerdir?

Tesviyeli arazilerde bütün sulama sistemleri uygulanabilinmekte iken tesviyesiz arazilerde yağmurlama sulama ve hâkim rüzgârı şiddetli bir bölgede yağmurlama sistemi tercih edilemez iken, tercihler arasında yer alması gereken sistem karık sulama yahut damla sulama olabilmektedir.

Damla sulama sistemi, ülkemizde yapılan sulu tarımda son derece talep gören bir sistemdir. Bu yöntemin hız ile yaygınlaşmasında ki en önemli etken ise damla sulama yöntemi ile sulanan tarım alanlarından alınan ürünlerde ki verim artışlarının yüksek olmasının yanında, kalite artışlarına bağlı olarak alınan prim ödemeleri ile gübre kullanımındaki azalış hastalıklarda azalmalara bağlı olarak az ilaç tüketiminin üreticiye kar olarak dönmesini sağlamaktadır. Önemli bir diğer noktası ise kısıtlı olan sulama su kaynaklarının diğer yöntemlere göre çok daha az kullanılmasıdır. Damla sulama sistemi ile az su ile daha çok randıman alınabilinmektedir. Bu sistem ile bütün arazi sulanmadığı için bitki ve ağaçların aralarında yabancı otların çıkışı olmadığından dolayı otlar ile yapılan ilaçlı ve mekanik mücadele maliyeti de bir o kadar azalmaktadır.

Her yer sulanmadığından dolayı her sulamadan sonra kaymak tabakasını kırmak ve toprağı havalandırmak için toprak işlemesi olayları nerede ise ortadan kalktığından işçilik ve mazot tasarrufu sağlanmaktadır.

Sık sık ama azar azar verilen sular toprak içinde hava, su ve gübre dengesini sağlamaktadır. Topraktaki su durumunu tarla kapasitesinde tutarak fazla su ve az su, aşırı gübre vs. gibi streslerden bitkilerimizi korumuş olmaktayız. Arazide tüm bitkilere eşit su ve gübre verildiğinden dolayı tüm bitkile eşit boyda olu r ve gelişmeleri de aynı seviyede seyreder. Düzenli gübreleme ile birlikte daha erken ürüne yatan bitkilerin hasadı da daha erken olmaktadır. Sizlerde tarla sulamada bu konulara dikkat ediniz ve gereken sisteminiz mevcut değil ise satılık tarım makineleri edinebilirsiniz. Edindiğiniz bu makineler ile birlikte hem toprak verimliliğiniz artacak hem de keseniz rahatlayacaktır. Aynı zamanda sağlanan su tasarrufu ile birlikte de doğa için faydanız dokunacaktır. Her çiftçinin doğaya aynı hassasiyet ile dokunması dileği ile.

73 defa okundu

Leave a Reply