Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 10 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Tarımda Tohum Seçimi ve Saklama

Tarımda Tohum Seçimi ve Saklama

Tarımla uğraşan kişiler genellikle elinde bulundurdukları bitkilerin ve ürünlerin olgunlaşmasını bekler ve zamanı gelince tohumlarını toplayarak kendilerine tohum sağlamış olurlar. Çiftçilerin ellerinde tohum tutmaları her zaman verimli ve kaliteli ürün elde etme adına önemlidir.

Genel olarak tohumların korunması, ıslahı ve çeşitlendirilmesi biyoçeşitliliği koruma adına çok önemlidir. Tohumların korunması ve geliştirilmesi ülke tarımın gelişmesi için en önemli amaçlarından birisi olmalıdır. Tohum seçerken çok iyi bir araştırma yapmak gerekir genellikle en kaliteli ve en iyi tohumlar su bitkilerinden elde edilir bunun nedeni de bu su bitkilerinin haşere ve hastalıklara karşı çok dirençli olmasıdır. Bölgeye uyum sağlamış bitkileri tercih etmeniz gerekir çünkü soğuk bölgelerde yetişen bitkilerden elde ettiğiniz tohumlarla sıcak bölgelerde ekim yapamazsınız aynı şekilde sıcak bölgelerde elde ettiğiniz tohumları soğuk bölgelerde kullanamazsınız yapmanız gereken en doğru şey size en uygun bölgeye göre tohum sağlamaktır. Tohum seçiminde dikkat etmeniz gereken bir diğer husustan büyüklük, tat, kuraklık ve sele dayanıklı bitkilerden tohum elde etmeniz bunlar hem daha kaliteli hem de daha uzun ömürlü olurlar.

Elinizde olan bitkilerin değişik şekillerle karışmaması için kullanmış olduğunuz ürünler için olan bitkilerden tohum elde edin benzer ya da karışık tohumlar bitkilerin ve ürünlerin gelişmesini engeller. Tohum alırken yere dökülmüş tohumları değil bitkilerin içerisindeki taze tohumları tercih etmelisiniz.

 

 

 

 

 

28 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply