Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 19 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Tarımda Tohumların Depolanması ve Çimlenmesi

Tarımda Tohumların Depolanması ve Çimlenmesi

Çiftçilerin ellerinde bulundurdukları tohumların çimlenmesi ve depolanması çok önemlidir. Tarla için saklanmak istenen tohumları saklamak için bölgenin şartlarının bilinmesi gerekir. Tohum saklama koşulları dayanıklılık süreleri bölgeden bölgeye farklılık göstermektedir.

Örneğin soğuk ve kurak bölgelerde yetişmiş bitkilerden elde edilen tohumlar çok dayanıklı olurlar ve bunlar aylarca hatta yıllarca saklanabilirler bu tohumlar çok sağlıklı ve dayanıklıdır. Tohumlarda çimlenme süresi önemlidir çabuk çimlenen tohumların saklanması çok zordur. Sıcak ve yıl boyunca yağış alan yerlerdeki bitkilerden elde edilen tohumlar kısa sürede çimlenir bunların saklanması uygun değildir. Tohumlarla ilgili bir diğer husus da sert ve yumuşak kabuklu tohumlardır sert kabuklu tohumlar yumuşaklara göre çok daha uzun süre ve kolay bir şekilde muhafaza edilebilir. Tohumları saklarken bulunan ortamın serin, kuru, karanlık olmasına dikkat etmeniz gerekir. Tohumları saklama koşullarına çok dikkat etmeniz gerekir serin ve hava alan bir ortam yapmanızda fayda vardır. Kabukları sert tohumların bir su içerisinde tutun ve suyun içine çöken tohumlar daha verimlidir bunları kullanın.

Tohumların çimlenmesi için özel bir uygulama gerekir bu işlem için su kullanımı önemlidir tohumlarınızın dikmeden önce bir gece su içerisinde bekletin ve sıcak su kullanımına özen gösterin sıcak su bitki hastalıklarını ve haşereleri öldürür. Tohumların çimlenmesi için dikkat edeceğiniz bir diğer husus da uygun gün ışığı ve uygun ısıdır.

 

 

 

 

44 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply