Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 11 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Tarımda toprağın iyileştirilmesi

Tarımda toprağın iyileştirilmesi

Tarım ile uğraşan kişiler ve çiftlerin verimli ürünler alması adına sağlıklı toprağın gerekliliğini az çok bilirler. Zengin bir toprak elde edebilmek ve ürün yetiştiriciliğinde sürekliliği sağlamak adına çiftçiler toprak için hayvan gübresi başta olmak üzere yeşil gübre, kompost, doğal gübre gibi çeşitli yöntemlere başvururlar.

Çiftçilerin kullandığı doğal gübreler kimyasal gübrelere göre çok daha faydalı ve sağlıklıdır. Doğal gübrenin maliyeti çiftçilere çok azdır. Doğal gübreyle toprak tüm besinleri sağlamış olur. Tarım toprağı kum, kil, organik böcekler, çürüyen bitkiler ve organik gübrelerden oluşur. Toprak içersinde yer alan bu besinler toprağın verimliliğini, kalitesini ve ürünlere ne kadar uygun olduğunu belirler. Yapısı iyi olan toprak çeşidi havanın, suyun, bitki köklerinin ve besinlerin kendisine toplanmasına izin veren topraktır. Kaliteli toprakların ürün verimliliği yüksek olur ve erozyona karşı dirençlilerdir. Topraklar çok çeşitlidir. Kimi topraklar baz yada tatlı olurken kimi topraklar asit diğer adıyla eksi olurlar. Toprakların kaliteli olması ne tatlı olması ne de ekşi olmasına bağlıdır. İyi bir toprak orta halli biraz tatlı biraz ekşi olmalıdır. Çiftçilerin sonradan topraklara gübreleme yapması topraklarını iyileşmesini sağlar.

Toprağın ekim öncesi sürme, çapalama, kazma sırasında ağır ekipmanlar kullanılması toprağın hava almayacak kadar sıkı olmasına neden olur. Bu şekilde toprak ihtiyacı olduğu besinleri alamaz. Gübre kullanımı toprağın gevşemesine yardımcı olur.

 

18 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply