Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 15 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Tarımda Verimi Arttırmak İçin Neler Yapılmalıdır ?

Tarımda Verimi Arttırmak İçin Neler Yapılmalıdır ?

Tarımda verimliliği arttırmak oldukça önemli ve zor bir iştir. Toprak, tarımsal üretimde oldukça önemli bir unsurdur. Verimli olarak adlandırabileceğimiz topraklardan kalite ve verim olarak istenen noktalarda ürün elde edilebileceği satılık tarla herkes tarafından bilinmektedir. Zaman içerisinde tarlamızdan istediğimiz veya beklediğimiz verimi alma noktasında sıkıntılar ile karşılaşıyorsak yapmış olduğumuz gübreleme,ilaçlama ve sulama işlerini tekrar gözden geçirmemiz gereklidir.

tarım

Bitki artıklarının yakılması önlemeliyiz. Hasat ettiğimiz ürünün artıklarının toprağa uygun şekilde ve uygun zamanda karıştırarak çürümeleri sağlanmalıdır. Bu işlem toprağımıza organik madde ve bitki besin maddesi kazandıracağı gibi bir sonraki ürünü ekme döneminde de bizlere temiz bir ekim yatağı sunacaktır.

Tarla işlemi trafiğini mümkün olduğunca azaltın. Gereksiz ve zamanında yapılmayan toprak işleme faydadan çok zarar yaratacaktır. Toprağı devirerek işleyen alet ve makinelerde kaçınmalıyız. Ayrıca, toprağımızı mümkün olduğunca yırtarak işleyen alet ve makineleri kullanmayı tercih etmeliyiz.

Tarımda Sulama Nasıl Yapılmalı

Öncelikle tarımda sulamayı arttırmak için sulamaya gereksinim duyulmasının sebebi yağışın az olması ve yağışın düzensiz olmasıdır. Özellikle İç Anadolu Bölgesi, Güney Doğu Anadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgelerinde yıllık yağış miktarı bazen 400 mm altına dahi düşebilmektedir. Yağışın az olduğu yerlerde toprağın suyu depo etmesi amacıyla topraklar nadasa bırakılmakta ve böylelikle bu da tarımda verimi azaltmaktadır.

tarım

Sulama, tarımda verimi artıran bir unsur olup iklime bağımlılığı azaltan bir durumdur. Dolayısıyla iklim koşullarındaki değişikliklere bağlı olarak yaşanan üretimdeki yıldan yıla dalgalanmalar da bu sayede azalmaktadır. Sonuç olarak sulamayla birlikte nadasa ayrılan topraklar azalmakta ve böylelikle topraktan her yıl ürün alınabilmektedir. Sulamayla birlikte ürün çeşidi artmakta ve üretimde istikrar sağlanmaktadır.

103 defa okundu

Leave a Reply