Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 18 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Tarımsal Destek Fiyatları Açıklandı

Tarımsal Destek Fiyatları Açıklandı

Tarımsal destek fiyatları açıklandı ancak beklentileri karşıladığını da söylemek aslında mümkün değil rakamların ekimler öncesinde açıklanmasını isteyen ziraatçılar ise fazla bazlı destekten yana.

Ağırlıklı olarak buğday, mısır, soya ve pamuk bizi daha çok ilgilendiriyor. pamukta 10 kuruşluk bir destekleme mısırdaki destekleme 4 kuruştan 2 kuruşa geriledi pamukta 65 kuruştan 75 kuruşa çıktı, soya’ da 10 kuruşluk bir destekleme var buğdaydaki destekleme aynı seviyede kaldı. 2015 yılında 270 bin dekar civarında pamuk ekimi vardı 1 milyon dekara yakında mısır ekimi yapıldı. Bu ekimleri incelediğimizde destekleme açıklandıktan sonra özellikle soğan, patates gibi ara ürünler veya ikinci ürün diye tabir edilen noktada üreticilerin pamuğa yöneleceği tahmin ediliyor bundan dolayı 3 ürün ekimlerde pamukta biraz artma bekleniyor yoksa bu desteklemeler açıklanmasaydı bu yıl ovadaki pamuk ekimi yine 260-270 binlerde olacağı bekleniyordu.

Destekleme rakamlarının bölgelere göre değişmesi gerekiyor bu şekilde bölgesel doğru ürün yelpazesi için gerekli bir ortam oluşmuş olacak. Artık bugün için Çukurova’da ana ürünün mısır olduğunu görmekteyiz şimdi bunun doğru olup olmadığını tartışmamız gerekiyor. Ziraat mühendisleri bunun doğru olmadığını söylüyor özellikle 98–2002 yılları döneminde şeker pancarı ve tütün yasasından sonra bu alanların daraltılması sonucu bu alanlara mısırın kaydırılması sonucunda Adana’da katma değeri yüksek olan pamuğun daha çok desteklenmesi gerekiyordu bugüne kadar desteklenmedi. bundan dolayıdır ki Adana’ daki birinci ürünün mısır ağırlıklı olması kabul edilebilir bir durum değildir. İklim ve doğa koşullarını dikkate alaraktan bölgenin pamuk tarımının daha da desteklenmesi bununla birlikte örtü altı sebzeciliğinin ve turfanda meyvenin daha çok ön plana çıkarılması gerekmektedir diye düşünüyoruz.

48 defa okundu

Leave a Reply