Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 13 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Tarımsal faaliyetlerde yeşil gübre kullanımı

Tarımsal faaliyetlerde yeşil gübre kullanımı

 

Sürdürülebilir tarım uygulaması yapılması için yeşil gübreler ve örtü ürünlerinin kullanılması gerekmektedir. Yeşil gübreler toprağın verimini ve kalitesini arttıran bitkilerden meydana gelmektedir. Bu bitkiler verimin yanı sıra yabani otlara karşıda çok etkili olmaktadır. Çok faydalı olan bu bitkiler yem yeşil gübre hem de örtü ürünleri şeklinde isimlendirilebilir.

Yeşil gübrelerin çoğu baklagillerden oluşur bunlar genelde bakla, fasulye, nohut, akasya ağacı gibi bitkilerdir. Bu bitkilerin üzerinden oluşan küçük yumrular havadaki azotu topağa katarak çok verimli ve kaliteli olması sağlar.  Kimyasal gübre kullanımı toprağa zarar verirken yeşil gübre ve örtü ürünlerinin kullanılması toprağı çok verimli hale getirir.  Yeşil gübre kullanımın çok sayıda yararı vardır. Her şeyden önce toprağa nefes aldırır ve toprağı örterek sağlamlaştırır erozyona karşı korur ve su tutmasını sağlar. Toprağa kattığı organik maddeler sayesinde verimlilik artmış olur. Uzun süre yeşil gübre kullanımı sonrasında toprağı işlemek daha kolay hale gelir. Yeşil gübre kullanımı tarla içersinde olduğu için size nakliye masrafı ya da işçilik masrafı çıkarmaz. Diğer tarım ürünleriyle birlikte yeşil gübre ürünleri ektiğinizde ürünlerinizi haşere ve yaban otlara karşı korur.

Yeşil gübre sadece toprağın verimliliğine yönelik kullanmaz bunun yanında sizin gıda ihtiyacınızı da karşılar. Fasulye, çavdar, yulaf, bakla, nohut aynı zamanda günlük kullanım içinde uygundur. Yeşil gübre ile elde edilen ağaçlar yakacak olarak da kullanılabilir.

 

 

48 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply