Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 11 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Tarımsal faaliyetlerde yeşil gübre yöntemleri nelerdir?

Tarımsal faaliyetlerde yeşil gübre yöntemleri nelerdir?

Toprağın çok verimli kullanılması adına yeşil gübre kullanımı çok önemlidir. Uzmanlar kimyasal gübre yerine yeşil gübre kullanımını önermekte ve teşvik etmektedir. Bazı çiftçiler ve tarım ürünü yetiştirmekle uğraşan kimseler daha ucuza geldiğini düşündüğü için kimyasal gübre kullanmakta ancak uzun vadede toprağa çok zarar veren kimyasal gübre daha maliyetli olmaktadır.

Yeşil gübre hem daha sağlıklı hem de daha verimli topraklar için çok önemlidir. Yeşil gübre kullanımı yaparken bir takım hususlar vardır. Bunların en başında doğru yeşil gübre kullanımı vardır. Tarlanızdan daha çok verim alabilmek adına yeşil gübreleri mısır, darı ve manyok gibi başlıca ürünlerle birlikte yetişmeniz çok önemidir. Toprağınızı nadasa bıraktığınız zamanlarda mutlaka yeşil gübre ekimi yapın. Tarlanızda yeşil gübreyle 1 yıl yeşil gübresiz 5 yıla denk gelecek şekilde toprağınızda iyileşme olacak ve yabani otlardan kurtulacaksınız.  Bunların dışında yeşil gübreyi hasat yaptıktan sonra kuru mevsim zamanında mutlaka ekmelisiniz.  Toprakların çok verimli olmasında en etkin yöntem çeşitli bitkilerin aynı anda ekilmesidir.

Ana ürünler içersinde yer alan bir tahıl ürünü ektiğinizde toprağa organik maddeler katmış olursunuz ve verimlilik sağlanırken bunun yanında fasulye, nohut gibi bir yeşil gübre ektiğinizde toprağınıza hem azot katacak hem de toprağın yüzeyini örterek çok daha iyi verim almanızı sağlayacaktır. Toprağın verimli kullanılması erken ürün alma çabasından çok daha önemlidir.

 

53 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply