Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 18 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Tarla Alımından Sonra Bakım Nasıl Olmalıdır?

Tarla Alımından Sonra Bakım Nasıl Olmalıdır?

Satılık tarla alımından sonra tarlanız ile alakalı dikkat etmeniz gereken bir takım kurallar vardır. Tarlayı edinirken ki asıl amaç ya miras olarak bırakmak ya da bu tarladan elde edeceğiniz mahsul ile ekonomik özgürlüğünüzü sağlayabilmektir. Bu noktada birçok kişinin yapmış olduğu hatalar vardır. Bu hatalar ile edinmiş olduğu satılık tarla kullanımdan ötürü toprağın verimini azaltan yanlış kararlara maruz kalmamanız için bahsedeceğimiz konulara mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir. Şimdi yapabileceğiniz konulara değinelim.

Tarla Hazırlığı Nasıl Olmalıdır?

Tarla hazırlığı için, ilk olarak yapılması gereken şeylerden bir tanesi de tarlayı bitki artıklarından kurtarmak olacaktı. Güçlü ve düzenli bir çıkış için bu hazırlığın yapılması gerekmektedir. İyi bir toprak işleme ile birlikte hem toprak havalanacak hem de toprak canlıları daha iyi bir şekilde faaliyetlerini tamamlayacaktır. Tarlayı temizleme ile birlikte yabancı otlardan da kurtulmuş olacaksınız.

Tarla Hazırlığında Ekimin Önemi Nedir?

Almış olduğunuz satılık tarla amacına uygun olarak kullanılabilmesi için ilk olarak atmanız gereken adımın tarla hazırlığı olması gerektiğinden bahsetmiştik. Daha sonra ise ekim zamanı sizin için önemini koruyacak bir diğer adımdır. Peki, sizin topraklarınız için en uygun ekim zamanı ne zaman olmaktadır? Bunun tespiti için yazımızın devamını okuyunuz. Sahil kuşağında yer alan bölgelerimiz için en uygun ekim zamanı Kasım ayının ilk yarısı olabilmektedir. Ekimler, kaliteli bir mahsül için zamanında yapılmalıdır. Önceden veya sonradan yapılan ekimler hem toprağınızın hem de ekinlerinizin kalitesini düşürecektir.

Tarla Gübreleme Nasıl Yapılmalıdır?

Uygun bir gübrelemenin yapılabilmesi için toprakta mevcut olan bitkinin besin maddesi miktarını ve yetiştirilecek olan bitkinin ne olduğu konusunda yeterli bilgiye sahip olunması gerekmektedir.Doğru gübrelemenin yapılabilmesi için bu önemlidir. Toprakta yeterli besin maddesi miktarı ise ancak yapılan tahliller neticesi ile anlaşılacaktır.

Tarla Sulaması Nasıl Yapılmalıdır?

Yetiştirme süresi boyunca yeterli ve düzenli aralıklar ile sağlanan sulamalar hem satılık toprak verimi için oldukça önemlidir hem de ürünün kalitesi için yapılan bu işlemler can suyudur. Genellikle son zamanlarda tercih ediliyor olan damla sulama sistemi hem topraklarınızın bu suyu emmesini sağlıyor hem de ekonomik anlamda cebinize destek oluyordur. Yeni bir teknik olan güneş enerjisi ile tarla sulama da enerji dahilinde yapıldığından dolayı üreticilere hem kolaylık hem de maddi fayda sağlamaktadır.

Sizlerde Son zamanlarda gelişen satılık tarım makineleri ile bu ihtiyaçlarınızı rahat bir şekilde giderebilirsiniz. Genelde bir ürünün sulanabilmesi için ekimden hemen önce veya hemen sonra gerekir. Edineceğiniz satılık tarla amacına uygun olarak kullanıldığında ve yapılması gereken işlemler de zamanında yapıldığında en iyi mahsulü elde edeceğinizden şüpheniz olmasın. Aldığınız tarla ile birlikte sizlerde en kaliteli organik ürünleri tüketebilirsiniz.

 

97 defa okundu

Leave a Reply