Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 13 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Tarla Bitkileri ve Kuru Fasulye Ekimi

Tarla Bitkileri ve Kuru Fasulye Ekimi

Kuru fasulye yemeklik tane baklagilleri içerisinde yer alan önemli bir bitkisel protein kaynağıdır. Ülkemizde yetiştirilen yemeklik tane baklagiller grubunda nohut mercimek, fasulye, bakla, bezelye ve börülce yer alır. Yemeklik baklagiller yüksek oranda protein içerdiğinden insan beslenmesinde büyük önem taşır. Hayvansal kaynaklı proteinlerin önemli bir protein kaynağı olmasına rağmen fiyatlarının yüksek olması, çabuk bozulmaları ve yağ-kolesterol açısından insan beslenmesine uygun olmaması bitkisel kaynaklı proteinlerin önemini her geçen gün arttırmaktadır.

Yemeklik baklagiller ülkemizde geniş olarak yetiştirilen tarla bitkileri içinde tahıllardan sonra ikinci sırada yer alırlar. Ülkemiz için çok önemlidirler burada en önemlileri nohut mercimek’tir daha sonra ise fasulye ve diğerleri gelir. Bunların önemleri insan beslemesi hayvan beslemesi ekonomik etkileri, toprak verimi olarak değişik başlıklar altında incelenir ama en önemlisi insan beslenmesinde kullanılmasıdır.

Kuru fasulye bitkisi tek yıllık bir bitkidir ve özellikleri itibariyle sarılıcıdır. Şu anda ekilen bodur ve sarılıcı tipli olanlardır.

Baklagil üretimi ülke geneline yayılmış olmakla beraber güneydoğu Anadolu, orta Anadolu ve Marmara bölgesinin güneyi üretimin en yoğun olduğu bölgelerdir. Kuru fasulye yetiştiriciliği ise ağırlıklı olarak orta Anadolu ve geçit bölgelerinde yapılmaktadır. Kuru fasulye ekiminin en fazla yapıldığı iller Konya, Karaman, Erzincan, Samsun, K.Maraş, Niğde Ve Nevşehir’dir. Ülkemizde 1970’li yıllarda ortama 1000–1500 dekar civarında bir üretim alanına sahip iken şu anda 170 bini geçmiş durumda. Yani sürekli olarak miktar artmakta buna rağmen ihtiyacın yarısına yakın bir bölümü de yurt dışından ihraç edilmekte.

97 defa okundu

Leave a Reply