Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Tarla Verimini Artırmada Sulama Sistemlerinin Önemi

Tarla Verimini Artırmada Sulama Sistemlerinin Önemi

Sulama yöntemi suyun toprağa veriş şeklini ifade eden bir terimdir. Dünyada ve ülkemizde içme suyunun dahi giderek azaldığı göz önünde bulundurulur ise gelecek zamanda tarımda kullanılacak sulama suyunun bulunması konusunda güçlük yaşanacağından dolayı şimdiden gereken önlemleri almak için son derece gerekli bir yöntemdir.

Bu aşamada yapılacak olan ilk iş aşırı sulamalardan kaçınan taban suyu, çoraklık sorunları yaratmadan bitkinin istediği zaman ve istenen miktarda su verilmesi ve bunu ise en uygun yöntem ile gerçekleştirmektir. Hangi yöntemin kullanılmasına karar verilir ise verilsin sulama yöntemi ile kullanılacak alanda yeksenak bir su dağılımının sağlanması derine sızma ve yüzey akış kayıplarının en az düzeyde olması dolayısı ile de yüksek sulama randımanlarının elde edilme istenmektedir.

Sulama sistemleri genel olarak 3’e ayrılmaktadır. Bunlar;

  • Yüzey sulama yöntemleri
  • Basınçlı sulama yöntemleri
  • Yüzey altı sulama yöntemleridir.

Yüzey sulama dışarıdan herhangi bir enerji ve basınç gerektirmeden arazi eğiminden dolayı suyun yerçekimi ile hareket etmesinden yararlanılarak yapılmaktadır. Sulama suyu arazinin genel eğimi doğrultusunda aşağı doğru farklı genişliklerdeki kanallar ile akıtılır veya etrafı seddeler ile çevrilen düz bir alanda göllendirilmektedir. Bunlar en yaygın biçimde kullanılan sulama yöntemlerini oluşturmaktadırlar.

Basınçlı sulama yöntemlerinde ise bir güç kaynağından ya da arazinin topoğrafik özelliklerinden yararlanarak elde edilen enerji ve basınç ile su toprağa farklı sistemler ile uygulanmaktadır. Şimdi ise yazımıza damla sulama sistemleri hakkında gerekli bilgileri vererek devam edelim.

Damla Sulama Sistemi Hakkında Merak Ettikleriniz

Su kaynaklarının kontrolsüz bir şekilde kullanılmasından dolayı yüksek sulama sistemlerinin yaygınlaşması sağlanarak su kaynaklarında gerekli tasarrufların elde edilmesi gerekmektedir.  Sulama sistemlerinden gerekli faydaların elde edilmesi ile birlikte eldeki su kaynakları ile daha geniş alanlar sulanabilinmektedir. Damla sulama sisteminin üstünlükleri hakkında bilgi verelim.

Damla Sulama Sisteminin Özellikleri Nelerdir?

Damla sulama yöntemi diğer sulama yöntemlerine nazaran birçok üstünlüğü bulunmaktadır. Bu üstünlükleri sizler için sıralayacak olur isek;

  • Arazinin yalnızca önceden belirlenen kısmı ıslatıldığından dolayı su ihtiyacı az olmaktadır. Kısıtlı su koşullarının var olduğu zamanlarda elinizde mevcut bulunan su ile daha büyük alanları sulayabileceksiniz.
  • Sadece bitki sıra üzeri ıslatıldığından sıra araları kuru kalır ve bu da sulama sırasında diğer tarımsal işlemlerin yapılmasına olanak sağlamaktadır. Aynı zamanda boş alanların sulanmamasın ile birlikte yabancı otlar ile mücadelenin de yapılmasına da gerek kalmaktadır.

Sizlerde tarlalarınızda hem toprak verimini artırmak hem mahsüllerinizin kalitesini artırmak hem de su kaynaklarında tasarruf elde etmek amacı ile sulama sistemleri içerisinde en çok tercih edilen sistem olan damla sulama sistemlerini tercih edebilirsiniz. Sulama sitemleri ile birlikte şayet elinizde tarla işlerinizi kolaylaştıracak aletler yok ise satılık tarım makineleri edinebilir tarlalarınızda ki verimi olabildiğince artırabilirsiniz.

92 defa okundu

Leave a Reply