Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 19 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Tarlada Haşerelere Karşı Mücadele

Tarlada Haşerelere Karşı Mücadele

Tarla içersinde çok sayıda farklı özelliklere sahip haşereler bulunmaktadır. Yetiştirmek istediğiniz ürünleri ve çevresinde bitkileri yiyen haşereler çok sayıda mevcuttur. Bunlarında yanında haşere yiyen diğer tip haşerelerde tarlanızda bulundukları için ürünlerinizi yapacağınız etkin yöntemlerle güvence altına alabilirsiniz.

Yapmanız gereken en önemli şey tarlanızı her zaman gözlem altında tutmaktır. Haşerelerle ilgili sürekli bir mücadele söz konusu değildir gerekli görüldüğü zamanlarda doğal yöntemlerle müdahale edilmesi en doğrusudur. Tarlayla ilgili gözlem yaparken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli hususlar bitkilerin ve ürünlerin haşereler tarafından yenip yenmediği, mevcut zararın artıp artmadığı, ürün veriminin durumu, dost haşerelerin düşman haşerelere karşı etkili olup olmadığıdır.  Tarlanızda toprak içersinde yaşayan böcekler, tarla üzerinde uçuşan arılar, örümcekler dost böceklerdendir bunlar tarlanızı korur ve sizi zararlı böceklerden arındırır. Genel olarak haşerelere karşı bir müdahale yapılmaz çünkü dost haşereler düşman haşereleri imha eder ve tarlanızı korur. Siz müdahale ederseniz dost haşereleri de ortadan kaldırabilirsiniz böyle bir durumda ise tarlanızdaki ürünün verimi düşer toprak zarar görür.

Tarlanızdaki zararlı haşereleri tespit etmek için tarla üzerindeki haşerelerden örnekler alın ve bunları toprakla birlikte bir kaba koyarak içersinde birkaç parça ürün katıp gözlemleyin. Genel olarak zararlı haşereler ürünlerdeki sıvıyı emerek ve yiyerek beslenir. Bitkilere zarar veren haşereler arasında sülük, salyangoz, tırtıllar vardır.

 

 

21 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply