Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 11 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Tarlalarınızda En İyi Verimi Sağlayan Toprak Analizi

Tarlalarınızda En İyi Verimi Sağlayan Toprak Analizi

Günümüzde doğaya meydan okuma konusunda kısmen de olsa başarılı olan insanoğlu aynı zamanda doğanın yok olma tehlikesi ile de karlı karşıya kalmaktadır. Nüfusun giderek artmasına bağlı olarak ortaya çıkan beslenme ihtiyacı doğal üretimin, hali hazırda yapılan üretimin üzerine çıkmasını gerektirmektedir. Bu amaç doğrultusunda her türlü modern teknik kullanılmaktadır. Fakat insan beslenmesinin temel taşlarından olan hava, su ve toprak gibi doğal kaynakları yitirebilme tehlikesi göz ardı edilmektedir. Bu neden ile de tarihin her döneminde önemini korumuş olan toprak ile toprağın verimliliği ile alakalı analizlere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Barındıran, besleyen ve aynı zamanda yaşan verenimiz olarak kabul gören toprağın hem canlılığını muhafaza edebilmesi hem de sürdürebilirliğinin sağlanabilmesi amacı ile toprak analizleri ve toprağın istediklerine özen gösterilmesi gerekmektedir.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar toprak verimliliğinin artırılması ve birim alandan fazla aynı zamanda kaliteli ürün elde edilmesi üzerinedir. İlk olarak toprak ve bitki analizlerine dayanarak gübreleme yapılmalıdır.

Toprak Verimliliği için Toprak Analizinin Önemi Nedir?

Toprak analizi tarla toprağının hangi gübreye ihtiyaç duyduğunu gösteren bir yöntemdir. Toprağın içerisinde yer alan faydalı bitkilerin besin elementi düzeyleri ile o toprakta yetiştirilecek bitkilerin ihtiyacı olan gübrenin miktarını ve cinsini belirlemektedir. Özellikle de birim alandan elde edilecek ürünün verimi ve kalitesini artıran bu analiz ile topraklarınız istediği özelliklere kavuşmuş olacaktır.

Toprak analizi yapılmayan bir tarla da gübreleme sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilemez. Rastgele dağıtılan bu gübre tarlanıza zarar da verebilmektedir. Uygulama zamanlama hatası da toprak analizi ile bertaraf edilmektedir.

Toprak Örneği Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Elinizde hali hazırda bir toprağınız olabilir yahut edineceğiniz satılık tarla içinde bu şekilde bir analizi yaptırabilirsiniz. Hele de yeni edinilen satılık tarla için toprak analizi hayli önem arz etmektedir. Sizlerde sağlıklı topraklar üzerinde zamanında yetişen organik ürünler arzu ederseniz bu toprak analizine dikkat etmelisiniz.

Toprak örneği alınmadan evvel dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi tüm tarlanızı gezmek olacaktır. Tarlanızın tamamını gezerek tarlanızın toprak özelliği hakkında kabaca bilgi sahibi olabilirsiniz. Toprak yapısının değişkenlik göstereceğini akılınızda bulundurmalı, meyil ve yükseklik, bünye ve derinlik, renk gibi özellikler yönünden toprağınızın benzer olması gerekmektedir. Bahsettiğimiz bu özellikler açısından farklılıklar olması durumunda tarlanızı bölümlere ayırmalı ve birden fazla örnekleme yaptırmanız gerekmektedir. Farklı olan alanlardan alacağınız örnekler tek bir örnek şeklinde olmamalıdır. Tek örnek alınması durumunda analiz sonuçları örneği alan kişinin yaptığı teknik hata nedeni ile hatalı sonuçlar verebilmektedir.

Toprak Örneği Alırken Kullanılması Gereken Aletler Nelerdir?

Toprak örneği alırken birçok tarım aletine ihtiyaç duyulmaktadır. Tarlanızda örnek alırken faydalanabileceğiniz bir tarım aleti yok ise satılık tarım makineleri edinmeniz, örneklerin daha sağlıklı alınmasını sağlamaktadır.

Toprak örneği alınırken kullanılan belli tarım aletleri arasında toprak sondası, bahçe küreği ile toprak burgusu olabilmektedir. Bu yardımcı aletlerin yanında ise belli bir takım materyallere de ihtiyaç duyulmaktadır. Örnek torbası, yaklaşık olarak bir kilogram toprak numunesini alacak büyüklükte olmalıdır. Örneğin kime ait olduğu ya da nerden alındığı gibi bazı bilgilerin yazılabilmesi ve diğer örnekler ile karışmaması adına etiket kullanılmalıdır.

Bahsetmiş olduğumuz üzere toprak örneği alınmadan önce arazi ilk olarak homojen bölümlere ayrılmalıdır. Gerek duyuyorsanız ve bir traktörünüz yok ise satılık traktör edinmek de tarla işlerinizde büyük kolaylık sağlayacaktır. Tarlalarınızdan almış olduğunuz örneklerinizi toprak analiz merkezine göndererek tarlanızın istediği özellikli gübreleri ona sunabilirsiniz.

 

 

 

95 defa okundu

Leave a Reply