Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Taşköprü Sarımsağı Özellikleri

Taşköprü Sarımsağı Özellikleri

Türkiye için sarımsağın öneminin büyük olduğunu söyleyebiliriz yemeklerimizde ve sofralarımızda üstelikte sağlık açısından sarımsak oldukça değerli ve kıymetlidir. Yıllık olarak yaklaşık Türkiye’de 96 bin ton sarımsak üretimi var bu miktar ise kuru olarak üretilen rakamdır. Yaş olarak üretim yapılıyor ancak Taşköprü genelinde kuru üretim yapıldığı söylenebilir. Yıllarla değişmekle birlikte yaklaşık olarak 18 bin ile 25 bin ton arasında üretim yapıldığını söyleyebiliriz. Taşköprü’nün hedefi üretimi daha artırmaktır.

Coğrafi işaret belgesi olmasının Taşköprü’ye ayrıca kazandırdıkları var.  Buradaki pazarlarda dışarıdan getirip sarımsak satışı engellendi yani coğrafi işareti olan tek sarımsak Taşköprü’dür.

Önceden bölgede az da olsa Çin sarımsağı dikenler vardı ancak şu anda burada başka bir dikim olmuyor çiftçilerde artık hangisi Taşköprü sarımsağı hangisi Çin sarımsağı biliyorlar. Taşköprü sarımsağı yapı olarak dişlerin baş kısmında muntazam olarak sıralanmaz dağınık bir şekilde sıralanır ve her katında zar mevcuttur Çin sarımsağı sert boyunlu bir sarımsaktır. Türkiye’ de ve dünyada tek yumuşak boyunlu Taşköprü sarımsağıdır. Diğer sarımsaklar ise sert boyunlu sarımsak olarak geçer bunların makineli tarımda toplama şekli boyunları yatmadan yapılır ancak Taşköprü sarımsağı boyunları yattığı zaman toplanmaktadır. Çin sarımsağında bağlama kuruduktan sonra yapılmaz,

Taş Köprü Sarımsağının Özellikleri

  • İçerisindeki selenyum miktarı diğerlerinden 3–4 kat daha fazladır.
  • Temmuz ayının ilk haftasından başlayarak yaklaşık 1 aylık bir süre içerisinde hasadı yapılır. Ancak Çin sarımsağı daha erken hasat edilir.
  • Depolarda 8 – 10 ay muhafazası yapılır.
  • Pazarda 8–10 ay bulabilme ihtimaliniz vardır.
17 defa okundu

Leave a Reply