Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 11 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Tohumların Fideliğe ekme ve Doğrudan Dikim

Tohumların Fideliğe ekme ve Doğrudan Dikim

Tarım alanlarında tohumların önemi çok büyüktür. Tohum ile ilgili ısla çalışmaları yaparken çok özen gösterilmeli tohumların ekimine ve bakımına çok dikkat edilmelidir. Tarla içerisinde tohumların ekim safhası çiftçinin en önemli aşamaları arasında yer alır. Tohum dikimi için genellikle iki yöntem uygulanır.

Bunlardan bir tanesi tohumları doğrudan toprağa ekmek diğeri ise tohumları fideliğe ekmektir. Tabi bu tohumların ekimini gelişi güzel belirlemek mümkün değildir. Ekim öncesinde gerekli hava şartları ve ürün için en ideal tohum ekme biçimi araştırıldıktan sonra ilgili yöntem uygulanmalıdır. Örneğin fideliğe tohum ekme yöntemini uygulamak istediğinizde mutlaka fidelik için yeriniz olup olmadığını önceden iyi tespit etmeniz gerekir aksi takdirde sorun yaşarsınız. Elinizde büyük tohumlar varsa bunlar için en ideal yöntem doğrudan ekim yöntemidir. Çünkü bu tohumlar çabuk köklenir ve aktarım sırasında çok çabuk zarar görebilirler. Doğrudan dikim yaparken tohumun büyüklüğüne göre 2-3 kat daha derin çukurlar ekim yapmanızda fayda vardır. Açtığınız büyük çukurlar içerisine 1,2 en fazla 3 tohum bırakın ve üzerini toprakla kapatın.

Tohumlarınızı fideliğe ekmek istediğiniz bu durumun size başlıca avantajları fideliğe ekmiş olduğunuz tohumları hızla çimlendirebilirsiniz bu yöntem sayesinde ısıyı, suyu ve haşereleri kontrol altında tutmuş olursunuz. Fidelikte yer alan fideleri otlardan arındırılmış bir alanda ekmeniz size toprağı ve suyu daha iyi kullanma olanağı sağlar.

 

 

 

 

29 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply