Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 18 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Toprağı beslemek için yapılması gerekenler

Toprağı beslemek için yapılması gerekenler

Toprağa besin katmanın çok sayıda yolu bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de kompost çayı bu çay doğal gübre olarak kullanılır ve haşere kontrolü için çok yararlıdır. Kompost çayı yapmak için önceden hazırladığınız kompostu bir miktar beze sarıp sıkıca bağlayın daha sonra hazırladığınız bezi bir kova su içersinde 15 gün süreyle bekletin. Suyun rengi kahverengi olduktan sonra çıkarın ve hazırladığınız kompost çayını tarlanıza serpin.

Bu çayı ektiğiniz bitkilerin yapraklarına da püskürtün daha sonra sağlığınızı bozmaması adına mutlaka ellerinizi bol suyla ve köpürterek yıkayınız. Toprağı beslemenin başka yolları da mevcuttur bunlar kireçtaşı, odun külü, deniz kabukları ve hayvan kemikleridir. Bu saydığımız şeyler toprağa potasyum katmaktadır. Çam dikenleri ve kurumuş yapraklarsa toprağın asitliğinin artmasına neden olur. Toprağınızdaki asitliliğin azalmasını istiyorsanız odun külünü toprağa serpebilirsiniz. Toprağın iyileştirilmesi çiftçilik için en önemli kuralların başında gelir. Toprağı ıslah etmek yabani otların kontrol edilmesini sağlar bu da verimliliğin artmasına yardımcı olur. Organik gübreler arasında yer alan yeşil gübre, kompost ve malç gibi faydalı organik maddeler toprağınızın kalitesini attırır ve güçlendirir.

Yabani otlardan kurtulmak için toprağın sağlıklı olmasına özen gösterin yabani otları hayvanlara yedirerek ve sık aralıklarla ürün ekerek azaltmakta mümkündür. Yerel ürünlerin yetiştirilmesine özen gösterin yerel ürünler uzun yıllarda yabani otlardan ve haşerelerden etkilenmez.

 

35 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply