Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 15 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Toprak Solarizasyonu Yapmak

Toprak Solarizasyonu Yapmak

Bitki hastalıklarının önlenmesi için en önemli fiziksel yöntemlerden biri sıcaklık uygulamasıdır. Ülkemiz gibi güneşlenmesi yüksek olan yerlerde güneş enerjisinden yararlanılarak toprak solarizasyonu yapmak çok etkili ve ekonomik bir yöntemdir. Solarizasyon örtü altı yetiştiriciliğinde ve ya açık alanlarda güneş enerjisinin en yüksek olduğu yaz aylarında uygulanmalıdır. Bu şekilde güneşin dik gelen ışıltılarından yeterli miktarda yararlanılarak toprak sıcaklığı 50–51 derecenin üzerine çıkartılır.

Özellikle güney, güneydoğu ve güneybatı yörelerimiz için bu işlem çok uygun değerlerdir. Solarizasyon işlemi dikimden yaklaşık olarak 1-2 ay önce yapılması uygundur. Öncelikle toprak derince sürüldükten sonra mutlaka sulanmalıdır. Bu iki işlemdeki amaç toprağın havalanmasını ve nemlenmesini sağlayarak toprak sıcaklığının alt kademelere kadar ulaşmasını sağlamaktır. Ardından toprağın yüzeyi ince naylonla kaplanarak hava almayacak şekilde kapatılmalıdır.

Burada dikkat edilecek husus naylonun ek yerlerini ve kırılan kısımlarını katlarken üzerine toprak atarak kapatılmasıdır. bu hem hava almasını hem de naylonun delinmesini önleyecektir. Bu şekilde örtülü halde en az 30–40 gün beklemesi yeterli olacaktır. Bunun planlamasını dikim yapacağınız tarihe göre belirleyebilirsiniz. Bu şekilde dikim yapacağınız toprağın hastalık zararlı ve yabancı ot tohumlarından ilaç kullanmadan ayrılmasını sağlamış olacaksınız. Bu şekilde toprağın solarizasyonu yaptığınız da alacağınız ürünün kalitesi ve miktarı da aynı oranda değişecek ve artacaktır.

15 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply