Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Topraksız Tarım Nasıl Yapılır?

Topraksız Tarım Nasıl Yapılır?

Hidroponik tarım namıdiğer topraksız tarım, Türkiye’de hızlı bir biçimde ilgi uyandırmaya devam ediyor. Tarım ile uğraşanlar için 10 sene öncesinde konuşulan bu konu günümüzde insanların farklı uğraş arayışları ve toprağa olan ilgisinin artmasıyla medyatik bir hal aldı.

Geçtiğimiz sene özel dosya çalışması olarak okuyucularımıza aktardığımız topraksız tarım konusunda bu sene medyanın da ilgi duymasıyla başarı hikayelerini ve örnek çalışmaları sizlerle paylaşmak istedik.

Toprak olmadan çeşitli solüsyon ve besin çözeltilerini kullanarak suda, ya da perlit, çakıl, mineral yün, kil ve bitki kabuk ve köklerinde bitki yetiştiriciliği yapılmasına imkan tanıyan topraksız tarım aynı zamanda günümüz insanı için bir kaçış noktası da oldu. Yoğun şehirleşmenin getirdiği yapay beslenme alışkanlıkları, sağlıksız besinler, doğadan uzak yaşam ve stres gibi sebepler de aslında topraksız tarıma insanları yönlendiren sebepler arasındaki yerini aldı. Tabi ki topraksız tarımı ticari boyutlarda ve yatırım olarak gören işletmecileri ve üreticileri de farklı bir noktada tutmamız gerekiyor.

Tarımdanhaber.com olarak gerek ticari gerekse hobi olarak gerçekleştirilmiş başarılı hidroponik tarım diğer adıyla topraksız tarım uygulamalarından bazılarını sizler için derledik. Belki sizlerde evinizin balkonunda ya da bahçenizde bunları uygulayabilirsiniz?

Küçük bir saksıda çilek yetiştirebilirsiniz?

Videoda evde süs bitkisi yetiştirmek amacıyla kullanılan bir saksı içinde nasıl çilek yetiştirebileceğinizi izleyebilirsiniz. Topraksız tarım ile çilek yetiştirmek çilek mevsimine yaklaşırken güzel bir fikir olabilir.

57 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply