Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Traktör Nedir? Görevleri Nelerdir?

Traktör Nedir? Görevleri Nelerdir?

Tarımsal işlerde kullanılan tekerlekli, paletli yahut her ikisine de sahip olan üzerinde bulunan motorun gücü ile hareket eden kuvvet makinesine traktör adı verilmektedir. Traktör kelime anlamı olarak ise çeken anlamına gelmektedir. Traktör tarımda bir devrim olarak görülmektedir.

Yalnız başına pekte iş yapamayan traktörler önünde ya da arkasında çekilen, asılan ve çeşitli şekillerde traktörden hareket alan alet ve makinelerin oluşturduğu kombinasyonlar ile iş yapmaktadır. Tarla, bağ ve bahçelerinizde işinizi kolaylaştırması adına sizlerde satılık traktör alabilir, edindiğiniz bu traktörden sonra ise kullanımının nasıl yapılması gerektiği hakkında bilgi edininiz.

Traktörün Sınıflandırılması

Ülkemiz geniş tarım alanları ile traktör kullanımı için son derece elverişli bir ülkedir. Traktörlerin varoluş nedenlerinden en önemlisi, çeşitli tarımsal işlerde değişik tarımsal iş makinelerinin çalışmasına olanak sağlamaktadır. Koşullara uygun olması adına birden çok traktör çeşidi bulunmaktadır. Hareket sistemlerine göre ve kullanım amaçlarına göre ayrılan traktörleri daha detaylı ele alabiliriz.

Hareket sistemlerine göre traktörler( yani yürüyen aksama göre)

  • Paletli traktörler
  • Tekerlekli traktörler

Kullanım amaçlarına göre traktörler

  • Standart traktörler
  • Endüstriyel amaçlı traktörler
  • Yüksek çatılı traktörler
  • Bağ traktörleri
  • Bahçe ve çayır traktörleri
  • Motorlu çapa tipi traktörler
  • Orman traktörleri olmak üzere pek çok çeşidi bulunmaktadır.

Traktörün Aksamları

Traktörün tüm çalışmaları için güç sağlayan en önemli aksam yani parça motordur. Motorda üretilen güç, aktarma organları tarafından tekerlekler ve kuyruk miline iletilmektedir. Motor tabiri caizse traktörün kalbidir. Vites kutusu ise kavrama üzerinden gelen motor hareketlerinin istenilen  devirlerde ve hızda tekerleklere ulaşmasını sağlayan aksamdır.

Traktör virajı alırken dış tarafta bulunan tekerleklerin içtekilere göre daha fazla dönmeleri gerekir. Dıştaki tekerleklerin içtekilere göre daha fazla dönmesini sağlayan ise diferansiyeldir. Diferansiyel olmasaydı dönme esnasında tekerlekler kayardır ve bu kaymanın önüne geçen diferansiyel olmaktadır.

Yürüme organları paletli ya da tekerlek şeklinde olmaktadır. Tekerlekler lastikten imal edilirken havalı yapıda olmaktadır. Standart tip olan traktörlerde ilerleme hareketi sadece arka tekerleklerden verilmektedir. Ön tekerlerler yalnızca dümenleme görevi görüyorlar iken bazı traktörler için ön tekerlekler ilerleme hareketi de verebilmektedir.

Traktörde İş Güvenliği Tedbirleri Nelerdir?

Traktör kullanırken emniyetli bir çalışma şart olmaktadır. Emniyet kurallarını bilmek son derece önemlidir. Dikkatsiz ve emniyet kurallarını bilmeyen traktör kullanıcıları hem kendilerine hem de bir başkasına zarar verebilirler. Traktörde alınması gereken iş güvenliği tedbirleri şunlardır.

Traktör için uygun olan sürücü belgesine sahip olmanız gereken ilk şarttır. Bu belgeye sahip olup fakat trafik kuralları hakkında bir bilgi sahibi olunmaması durumunda ise güvenli bir seyir gerçekleştiremezsiniz.

Traktörde birlikte çalıştığınız kişilerin emniyet kuralları hakkında haberdar olması gerekmektedir. Bakım ve kullanım kitabında belirtilen esaslara uyulması gerekmektedir. Traktöre binecekken dümenleme simidinin tutulmaması gerekmektedir. Her zaman gaz pedalının olmadığı taraftan traktöre binmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

Traktör sürücü koltuğuna oturmadan herhangi işleme başlanmamalıdır. Buna traktörü çalıştırmakta da dahildir. Önce can güvenliğinizi sağlayarak diğer insanların da en azından siz kaynaklı güvenli seyahatlerini sağlayabilirsiniz. Sizlerde traktör edindikten sonra bu traktörlerin daha güvenli bir şekilde kullanımı hakkında detaylı bilgilere erişmelisiniz.

92 defa okundu

Leave a Reply