Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 13 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Traktör Seçimi Nasıl Yapılır?

Traktör Seçimi Nasıl Yapılır?

Traktör günümüzde tarım işletmelerinin temel aracıdır. Traktör gücünün doğru seçiminde teknik ve ekonomik koşullar esas alınır. Traktörün teknik özellikleri arasında en önemlisi motor gücüdür bu gücün toprak işleme sırasında çeki gücüne dönüştürülmesi gerekir dönüşüm sırasında traktörün ağırlık dağılımı tekerlek sayısı ve tekerleklerin özellikleri de önem kazanır.

TEKERLEK SEÇİMİ

geniş lastikler tutunmayı artırırken toprak basıncını da azaltırlar ancak çapa bitkileri tarımında olduğu gibi geniş lastik kullanmak her zaman mümkün olmaz bu durumda ikiz lastik yani aralıklı iki dar lastiği kullanmak gerekir toprağın sıkışması bitki büyüme ve gelişimini olumsuz etkiler traktörlerde görüş yeteneği de önemlidir traktör ve kabin öne yanlara ve arkaya bağlanmış olan iş makinelerini kolayca gözlemleyebilmenize önem vermelidir. Vites kademeleri de çok önemlidir işletmede bulunan iş makinelerinin çalıştırılmasına uygun ve yeterli sayıda hız kademesi bulunan traktörler seçilmelidir. Örneğin sebze yetiştiriciliğinde saatte bir km’ den daha düşük hızlar gerekmektedir traktörün hidrolik donanımı da kullanılacak iş makinelerinin gereksinimlerini karşılayacak kapasitede olmalıdır.

Traktör seçiminde işletme özelliği de geniş yer tutmakta. Araziniz eğimli ise daha fazla güce ihtiyaç duyarsınız 4 tekerden çekişli ağırlık merkezi alçak traktörler sizin için daha uygun olacaktır. Eğer araziniz ağır bir toprak yapısına sahip ise daha güçlü traktör gerekir hafif topraklardakinden iki kat daha güç uygun olacaktır.

Eğer işletmenizde tek traktör kullanıyorsanız ekim bakımı ilaçlama ve hasada kadar bir çok işte kullanılmaya uygun olması gerekir. son olarak traktör masraflarını göz önünde bulundurmanız gerekir. Yılda kullanma süreniz bakım yakıt masraflarınız gibi değerler satın alma sürecinizde etkili olacaktır.

60 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply