Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 19 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Traktörler Çeşitleri Nelerdir?

Traktörler Çeşitleri Nelerdir?

Ülkemizde geniş tarım alanlarının adeta yeniden nefes almasını sağlayan mucizevî icat olan traktör adeta tarım sektöründe bir devrimdir. Traktörün oldukça bol çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlilik kullanım amaçlarına göre yahut hareket sistemlerine göre farklılık gösterecektir. Şimdi kısaca bu konulara değinelim.

Hareket sistemlerine göre tek akslı ve çift akslı traktörler ve paletli traktörler olmak üzere ayrımlara tabidir.  Tek akslı traktörler; tek tekerli ve iki tekerlekli traktörler olarak ayrılıyorlar iken, çift akslı traktörler iki arka tekerleği tahrikli klasik traktörler ve dört tekerleği tahrikli traktörler olmak üzere kendi içinde ikiye ayrılmaktadır.

Kullanım amaçlarına göre ise; standart traktörler ve çapa traktörleri ile alet taşlayıcı traktörler ve bahçe traktörleri, özel traktörler, motor gücüne göre traktörler olmak üzere çeşitlendirilmiştir.

Bahsi geçen bu traktör çeşitlerinin sonuncusu ise motor gücüne göre ayrıma tabi tutulan traktörlerdir. Motor gücüne göre ayırıma tabi tutulan traktörler; bahçe traktörleri, küçük traktörler, orta traktörler, büyük traktörler olmaktadır. Sizlerde bu çeşitlilikte dilediğiniz traktörleri edinebilir ve bu şekilde tarla ihtiyaçlarınızı en uygun şekilde karşılayabilirsiniz. Hala bahçe işlerinizde kullanacağınız bir traktör yok ise sizlerde satılık traktör alabilir ve bu ihtiyacınızı bir an evvel gidererek bağ ve bahçelerinizdeki toprakların nefes alarak kaliteli ürünler sunmasını sağlayabilirsiniz.

Satılık Traktör Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Alınacak olan traktörün gücünü etkileyen bir takım etmenler vardır. Bu etmenler;  işletmenin büyüklüğü, işletmede yapılan tarımın çeşidi ve arazinin toprak karakteri ile elde var olan veya alınacak tarımsal mekanizasyon aletleri etkilemektedir.

Servis ve yedek parça durumları da kontrol edilmelidir. Yedek parça ve istasyonun yakınlığı, traktörün arızasının derhal giderilmesi ve yedek parçanın kolay temini bakımından son derece önemlidir.

Tekerlek büyüklükleri de seçiminizde önem vermeniz gereken bir diğer konudur. Ağır çeki işleriniz için geniş, çapa yapılması gereken tarla işleriniz için ise dar lastik seçilmesi gerekmektedir. Ön kepçe tertibatının bulunması ve kepçeye uygun bağlantı yerlerinin olmasına da dikkat edilmelidir. Şayet traktörünüz iler birlikte kullanacağınız tarım aletlerinizde de eksiklikleriniz var ise bunları da satılık tarım makineleri edinerek giderebilir ve bahçenizi daha da güzelleştirebilirsiniz.

Traktör Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Güvenli bir çalışma gerçekleştirilebilinmesi için sizlerinde traktör kullanırken bir takım unsurlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Emniyetli bir sürüş için sürücü belgesine sahip olunmalı ve karayollarında seyahat halinde iken trafik kurallarından bi haber olmamanız gerekmektedir.

Traktör kullanırken birlikte çalıştığınız bireylerinde sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmamalı, traktörün bakım ile onarım ayarları muntazam yapılmalıdır. Motoru çalıştırmadan evvel vites ve kuyruk mili kolları boşa alınmalıdır. Traktör kapalı bir alanda uzun süreli çalıştırılmamalıdır. Motorunuz çalışırken yakıt ikmali yapılmamalıdır. Motorlarınızın hava filtresiz çalışmamasına özen gösteriniz. Sizlerde bu konulara dikkat etmeli ve ihtiyacınız olan traktör işle bahçe işlerinizi en sağlıklı şekilde yapınız. Tarım sektöründe bir devrim olan traktör ile sizlerde topraklarınızın nefes almasını sağlayabilirsiniz.

503 defa okundu

Leave a Reply