Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 12 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Türkiye’ de Arıcılık ve Bal Üretimi

Türkiye’ de Arıcılık ve Bal Üretimi

Yıllarca pek çok ülkede arıların genetiği ile oynanmaya çalışıldı. Nedeni ise şu biyo çeşitliliği. Tarım bakanlığının son yıllardaki vermiş olduğu desteklemelerle birlikte kayıt altına alınan arı sayısı 6,9 milyon. Bu kayıtlı olmayanlarla beraber 8 milyon civarında olabilir.  Koloni başına üretim ise 102 bin ton bunu 7 milyon arıya bölecek olursanız 14 kg yapar. Halbuki bugün bir Macaristan çok az arısı olmasına rağmen bizden çok fazla 70 kg’ lara varan bal üretebiliyor. Bir Arjantin 50 kg’ ın üzerinde bal üretiyor. Buradaki en büyük eksiğimiz biz eğer genç nüfusa arıcılık yaptırta bilirsek biz bu ülkeleri rahatlıkla geçeriz. Bugün gençlik kırsal alandan şehre taşındığı için arıcılık hayvancılık, ziraat gençlik olmadan yapılamayacağından dolayı bizim arı sayımız artmasına rağmen verim ve artış o kadar sağlanmıyor. Bizim ülkemizin pek çok yerinde kırsal bölgelerde bal ormanı yok bunun için bu alanlara bal ormanları yapmak arıcılığın gelişimi ve kalkınması için oldukça önemli bir hamle olacaktır. Bal ormanı uygulaması 1990 yılında ilk kez Zonguldak’ ta başlatılmıştı ve bu alanda bal artışındaki oran iyi derece de yükselmişti.

Devlet şu an 50 bin TL ye kadar gençlere hibe desteği veriyor bu gibi uygulamadan faydalanacak olunursa aslında iyi bir üretim elde edilmiş olur. Düz bir mantıkla hareket edersek bugün gençler 1300 tl gibi bir rakamın peşinde konuşuyor. Yani biz kısa bir örnekleme ile gösterirsek niçin tercih etmeleri gerektiğini de anlatmış oluruz.

50 koloni 14 kg dedik 14×50: 700 kg eder bunu normal fiyatla 30-35 tl ile çarparsak 20-25 milyar para eder bu nedenle oldukça karlı bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

28 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply