Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 11 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Türkiye’ de Hayvancılık Sektörü

Türkiye’ de Hayvancılık Sektörü

Türkiye’ de son yıllarda hayvancılık sektörü özellikle süt hayvancılığında yatırımlara sahne oluyor demek doğru olacak. ancak şu anda türkiye’ de 2015 yılı itibariyle 11 milyon ton inek sütü üretimi var burada geriye doğru baktığınız da ise 2000 yılında 8,5 ton 2010 yılında 12,5 milyon ton olduğunu görebilirsiniz. Yani bu da demek oluyor ki bizim ülke nüfusumuz o kadar artmadığına göre süt üretimininde arttığını düşünürseni tüketimdeki fazlalığı görebilirsiniz.

Buda ister istemez süt fiyatlarının düşmesine neden oldu. Süt hayvancılığına verilen desteğin yanı sıra türkiye’de diğer tarafa baktığınız da işin iki ayağının olduğunu görebilirsiniz. Kırmız et üretiminin de aynı şekilde teşvik edilmesi gerekir. Böylelikle kırmızı et teşfik edilirse et fiyatlarında da daha bir istikrar ve süreklilik sağlanabilir. Türkiye’ de belli bir ırk hayvancılığın geliştirilmesi artı olarakta kombine etlerin geliştirilmesine önem verilmesi gerekir.

Hayvan varlığımızda şu an belli bir yeterlilik var özellikle besi hayan açısından azlığımız söz konusu. süt fiyatları düştü et fiyatı artınca vatandaş süt veren ineğini kesime gönderiyor bununla birlikte bu sefer her ikisinde de oynama oluyor ve tekrar bir hayvanın et sistemine girmesi 2,5-3 yıl gibi bir soruna neden oluyor. besi hayvanı ırklarının geliştirilmesi gerekir özellikle büyük işletmelerde ve devletin bazı işletmelerinde bizzat besi ırkları yetiştiriciliği yapılması gerekir. bu ırklar et verim kapasitesi yüksek olduğu için önemlidir.

18 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply