Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 14 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Türkiye’de Arı Ölümleri Kaygı Verici Boyutlara Ulaştı

Türkiye’de Arı Ölümleri Kaygı Verici Boyutlara Ulaştı

Türkiye kovan sayısı bakımından dünya üçüncüsü olmuş durumda ancak son zamanlarda yaşanan arı ölümleri de artık gittikçe kaygı verici boyutlara ulaşmış durumda. Bazı bölgelerde arı ölümleri % 70′ lere kadar ulaştı. Ölümlerin nedenleri arasında ise güney Amerika’dan kuşlarla birlikte gelen bir hastalık olarak gösteriliyor.

Normalde arıcılıkta yıllık ölümler bunlar bakım hataları da dahil olmak üzere % 5–10 kadardır bu oranı geçtiğiniz zaman orada mutlaka bir sorun bir problem var demektir. Bugün baktığımızda ise ölümler normalde olması gerekeni çoktan aşmış durumda. % 70′ lere kadar dayandı. Uludağ üniversitesi veteriner fakültesi ve bursa veteriner hekimler odasının birlikte yapmış oldukları araştırmaya göre kayıpların nedeni nosema sereneya hastalığı. Bu hastalık geçtiğimiz yıl G.Amerika’dan göçmen arı kuşlarıyla Avrupa ülkelerine taşındı.

İlk önce bursa’ da başlamıştı ardından Muğla’dan da sonuçlar gelmeye başladı. 23 ilde arı örnekleri toplandı analiz sonuçlarına göre nosema serene isimli arıların midesinde yaşayan parazit kökenli aslında da mantar olduğu sanılan bir etkene rastlandı. Burada koloniler hızlı bir şekilde çöküş işlemine girdiği görüldü.

Bu hastalık arılarda sindirim sistemini tahrip edip ölümlerine neden oluyor. 2015 yılında oldukça fazla arı koloni kayıpları olmuştu. 2016′ da aynı sorun devam ediyor.

Yapılan incelemelerde arılarda bulunan bu hastalığın halen devam ettiği görülüyor. Hastalığın tedavisi üzerinde de çalışmalar devam ediyor. Kimyon içerikli kekik suyundan oluşturulan bir karışım hazırlanıyor. Burada arıcılarında alacakları önlemler var örneğin şüpheli kovanlar arası bal nakli yapılmaması ve kovanların yerden en azından 20 cm yüksekte olması.

39 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply