Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 15 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Türkiye’de Hindi Üretimi Ve Tüketimi

Türkiye’de Hindi Üretimi Ve Tüketimi

Ülkemizde hindi üretimi genellikle arka planda kalıyor kanatlı sektörü denildiği zaman direk olarak ön plana piliç çıkıyor ancak özellikle yılbaşı denildiğinde ise hindi ön plana çıkıyor.

Hindicilik ülkemizde yaklaşık olarak 70 yıllık bir süreç 1995 yılından itibaren de Türkiye’ de entegre bir yapı oluştu 2007 yılına gelindiğinde ise hindi üreticileri kendilerine bir birlik oluşturdular ve aynı şeyi hedefleyip sadece bir gün değil 365 gün hindi sloganı kullanmaya başladılar. Hindinin dünyada en büyük üreticisi ABD fakat onlarda dahi bu sürek 1940’lar başlamış. Yani toparlamak gerekirse hindiciliğin endüstriyel hale gelmesi 1980-90′ lı yıllarda olduğu için o nedenle piliç’in gerisinde kalıyor. Hindi her ne kadar büyük olsa bile maalesef tavuğun kanatlarının altında anılmak rahatsızlık verici bir durum oluyor.

Eğer piliçle beraber hindiyi bire bir mukayese etmeye kalkarsak ikisinin çok benzer özellikleri olup tercih edilme nedenleri olarak ta farklılıklarını göreceğiz bu bağlamda hindiyi ayırmak gerekir. 1995 yılında hindi süreci başladığında da tavuğun arkasında zikredilirdi ama zaman içerisinde ülkemizdeki kırmızı et fiyatları, beyaz et fiyatları derken hindi beyaz et ile kırmızı et arasında bir yere oturdu. O zamanlar yalnızca yılbaşına has anılan ve 365 gün bulunabilirliği olmayan bugün ise şarküteri dahil hangi markete giderseniz bulabileceğiniz bir sektör olmuş durumda.

Dünya’da  110 milyon ton kanatlı et üretimi var ve bunun 6 milyon tonu hindi eti oran olarak baktığımız da da oldukça düşük ama hindi etini gerçekten tanıyan bilen ülkelerde sağlıklı yaşamanın sağlıklı beslenmenin doğru ve dengeli beslenmenin bir vasıtası olarak gören toplumlarda daha fazla tüketiliyor.

23 defa okundu

Leave a Reply