Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 15 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Türkiye’de Tarım İşletmeciliğinin Zorlukları

Türkiye’de Tarım İşletmeciliğinin Zorlukları

Tarımda üreticiyi en fazla zorlayan konuların başında iklim geliyor çünkü bugün baktığınızda iklimlerin kaydığını çok net görüyoruz. örneğin mandalina üretiminde kasım ayında halen sulama yapılıyordu. özellikle narenciyede hasadı yapana kadar su vermek zorundasınız bu da doğal olarak maliyetin artmasına neden oluyor. Sonuçta burada bir elektrik harcama halen işçi çalışma ve su giderleriniz oluşuyor. Bunlara baktığınız zaman büyük bir yatırım yapıyorsanız az rakamlar değil. İkinci bir sorun ise don olayı. Geçtiğimiz sene İzmir’ i baz alırsak -7’lerler son 51 yılın en soğuk dönemini geçirdi. Bütün bunlar yani iklimin getirdiği negatif etkiler tarımı etkileyen konuların başında geliyor. Bu noktada ise meteoroloji daha çok önemli bir hale geliyor. Yani ne kadar sağlam bir meteorolojiniz varsa o kadar riskleri minimize edebiliyorsunuz ancak şunu da söyleyebiliriz. —7’yi kurtaracak bir çözüm yoktur.

İnsanoğlu’nun müdahale edemediği çaresiz alanların başında iklim zorlukları geliyor ki geçtiğimiz yıl bunun faturası Türkiye’de ciddi manada ödendi. Enflasyon tarafındaki yansımalarını halen dolaylı yönden veriler geldikçe görebiliyoruz.

Büyük tarıma girdiğiniz zaman gübre yetemeyebiliyor bu da ithal bir ürüne dönüyor. Yani gübrede pahalı bir girdi olabiliyor. Onun dışında mazot fiyatları üreticiyi oldukça zorluyor çünkü mazotla çalışan pek çok alet var. Ne tarım yaparsanız yapın mazot kullanmaya mecbursunuz. Bunun yanı sıra elektrik maliyetlerini de içerisine katabiliriz. Yazın sürekli olarak bahçe sulandığını düşünün ve çalışan bir motor var dolayısıyla malı satana kadar cepten yenilen ciddi bir süreç var ancak malı da satamama riski var işte tüm bunlar birleştiği zaman Türkiye’ de tarım işletmeciliğinin her an ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabileceğini söyleyebiliriz.

30 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply