Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 18 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Ulusal Süt Konseyi Kuruldu

Ulusal Süt Konseyi Kuruldu

Bilindiği gibi ülkemizde ulusal süt konseyi kurulmadan önce ülkemizde çeşitli illerde farklı süt fiyatları vardı firmalar kendi bölgelerinde kendileri fiyat oluşturuyorlardı ulusal süt konseyi kurulmasıyla birlikte Türkiye’ de tek fiyat uygulamasına geçildi ulusal süt konseyi tek fiyat uygulamasıyla 10 kr 5 kr farklı olsa da tek fiyat olarak uygulanıyor. Ama ne olduysa son günlerde ulusal süt konseyin yaptırımlarının veya çalışmalarındaki zayıflığından mı kaynaklandı tarım bakanının göreve başlar başlamaz yapmış olduğu çalışmaların üzerinden birileri belirli çalışmalar yaparak süt fiyatlarını geriye doğru çekmeye başladılar.

Bunlar daha önce ulusal süt konseyi kurulmadan önce alanda istedikleri şeyleri yapan kişilerdi ulusal süt konseyi kurulunca bu durum ortadan kalkmıştı.  Şimdi ulusal süt konseyinin yaptırımlarını artırarak süt ve et kurumunun da çalışma temposunu yükseltmek gerekiyor. Bununla ilgili farklı illerden kişiler bir araya gelerek bir komisyon kurulması gerekiyor. Bu doğrultuda gerçek yaşayan insanlarla bir değerlendirme yapılıp fiyatlara müdahale yapılmasıyla ülke hayvancılığına ve sermayesine katkı olacaktır.

Ankara’dan baktığınız zaman ile taşradan baktığınızda kesinlikle birbirini tutmuyor. Süt fiyatları ulusal süt konseyi tarafından açıklanan rakama uymayanlar için süt tozu imkânı oluşturuldu bunu süt tozu yaptıranların aradaki farkı ödeniyor. Ama ülkemiz genelinde bunun her tarafta süt tozu yapılması gibi bir ihtimal yok. Buraya kadar yapılanlar oldukça olumlu ancak her şey bitmiş de değil yani yapılacak çok şey var çünkü her boşluk bulunan noktada süt’ ün fiyatında oynama oluyor.

33 defa okundu

Leave a Reply