Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 19 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Yemde KDV İndirimi Zam Olarak Döndü

Yemde KDV İndirimi Zam Olarak Döndü

Son hükümet vaat ettikleri doğrultusunda yem fiyatlarında % 8 gübrede ise % 18 olan KDV’ yi % 1 oranlarına çekmişti. Yılbaşından itibaren yapılmış olan bu düzenlemeden her geçen gün birkaç kişi yararlanıyor ancak insanlardaki genel kanı şu yönde yapılan vergi indirimleri vatandaşa asla yansımıyor.

Aslında gübre konusunda çok fazla bir şikayet konusu olduğunu söyleyemem fakat yem’ e baktığınız da konu hiçte o kadar masum gibi görünmüyor oldukça fazla miktarda görüş ve iddialar yer alıyor. Bu durumda yem üreticilerinin ikiye bölünmüş olmasına neden oldu. Bazı üreticiler vergi indirime karşı çıkıyor bazılar da destekliyor. Çünkü vergi indirimleri aynı zamanda çiftçiye direk olarak yansıyor.  Belki şimdi nasıl olurda KDV indirimi çiftçiye ters yansır diye soranlar olabilir işte bu nokta da size üreticinin düşüncesinden bahsetmek istiyorum. Yemde KDV’ nin % 1’ lere düşmesi sonrasında  hükümet direk olarak zamlara yüklenmeye başladı . hayvan üretiminde temel değer yem’ dir bu nedenle de gerek kepek olsun gerekse kepek yemi piyasanın % 50-60’ ını oluşturuyor. Bundan önce vergiler düşürülmez iken kepek yem’ de ton fiyatı 475 TL ide fakat vergi indiriminden sonra kepek yem 520 TL’den fabrikalara satılmaya başlandı. Bunu pamuk küspesinde de rahatlıkla görebiliyoruz aynı dönem içerisinde 815 TL iken bugün 881 TL.

Üreticilerle konuştuğumuz da bu yıl kepek ve başka hammaddelere yüksek oranlarda zam geldiğini bu nedenle de fiyatlarda yükselmenin meydana geldiğini söylüyorlar.

11 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply