Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hayvan Borsası | 16 Şubat 2019

Scroll to top

Top

Yorum yapılmamış

Yonca Bitkisi Nedir?

Yonca Bitkisi Nedir?

Yem bitkilerinin kraliçesi olarak bilinen yonca değişik çevre koşullarına uyum sağlayabilen çok yıllık bir baklagil yem bitkisidir. Birim alanda yüksek protein verimi olan yonca’nın kuru ve yeşil otu hayvanların severek tükettiği bir yemdir. Yonca bitkisinin otu kurutularak hayvanlara yedirileceği gibi silo yem olarak ta kullanılır. Yonca gerek yeşil olsun gerekse kuru ot olarak protein, vitamin ve mineral maddelerden zengin bir kaba yem olduğundan et ve süt birimi için kullanıldığı gibi gelişme çağında olan hayvanlar içinde iyi bir büyüme yemidir.

Yonca’nın kraliçe diye anılmasının bazı nedenleri var bugün dünyada yem bitkisi olarak kültüre alınan yonca bitkisi dünyada’ da en fazla yem amaçlı yetiştirilen bitki olmuştur. Yonca’nın çok geniş bir adaptasyon kabiliyeti vardır çok yüksek rakımlı yerlerden tutunda deniz seviyesine kadar hemen, hemen her yerde ve bölgede yetiştirilebilir. Aralarında çeşitli farklılıklar vardır. Sahil yoncası ve karasal yoncalar şeklinde sıralayabiliriz. Yonca’nın ömrü 40-50 yıldır yani bu bitkiyi tohumdan ektikten sonra 50 yıl tüketilebiliyor. Doğal floramızda, meralarımızda, çayırlarımızda bol miktarda bulunur ancak biz tarla tarımı içerisinde bunu yem bitkisi olarak kültürümüze aldığımızdan ekonomik ömrü 7 yıl olarak veriliyor. Eğer ekim nöbetine alınacaksa 3’er yıllık periyotlarla ekilmesi tavsiye edilir.
Tarım için oldukça önemlidir ve hayvanlar için de iyi bir besin kaynağıdır. Organik tarım için çok önemlidir çünkü organik tarımda ön bitki olarak kullanılmaktadır. Hayvancılık için önemli çünkü yem verimi oldukça yüksektir bu bitki sulandığı takdirde 3-10 arasında biçim alınabiliyor.

12 defa okundu
Etiketler

Leave a Reply